A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
Çocukların, Bir, Zelzele, Felaketiyle, Başa, Çıkmalarına, Nasıl, Yardım, Edebilirsiniz,
Çocukların Bir Zelzele Felaketiyle Başa Çıkmalarına Nasıl Yardım Edebilirsiniz?

Çocukların Bir Zelzele Felaketiyle Başa Çıkmalarına Nasıl Yardım Edebilirsiniz? Deprem gibi 1 felaketle başa çıkmak, hem siz hem de çocuklarınız sebebiyle epey zor 1 iştir. En başta, hayatınız altüst olmuştur. Pek epey yepyeni ve bilinmeyen zorlukların üstesinden gelmek durumunda kalmışsınızdır. Evinizin tekrardan inşa edilmesi veya onarım görmesi, iş değiştirmek zorunda kalmanız ve mahremiyetinizin kaybolması gibi pek epey hadise sizi derinden etkileyebilir. Bu ani değişikliklerle başa çıkamayacağınızı sanabilirsiniz. Kuşkusuz bu felakette de yaşadığınız sıkıntıları en iyi siz biliyorsunuz. fakat şayet imkan bulabilirseniz, yaşadığınız sıkıntılarla baş edebilmek sebebiyle lütfen bu önerilerimizi de dikkate alınız.

·Çocuklar depremin kendisinden korktukları kadar, bu olayın hayatlarında yol açacağı değişikliklerden, belirsizlikten ve sorunlardan da korkarlar. Böyle 1 felaketten sonraları çocuğun yaşadığı psikolojik sıkıntı, davranışlarında değişmelere ve bazı belirtilere yol açabilir.

Bir zelzele felaketinde çocuğunuzun davranışı nelerden etkilenir?
·Sizin facia karşısında gösterdiğiniz tepkiler, çocuğunuzun da bu olaya nasıl 1 anlam vereceğini ve bu olayla nasıl başa çıkacağını belirler. Çocuklar normal zamanda da anne-babalarının endişelerinin farkındadırlar. fakat özellikle 1 kriz durumunda bu konuda daha hassas hale gelirler. Sizi izleyip tepkilerinizden ipuçları yakalamaya çalışırlar. Siz panik içindeyseniz çocuk daha epey panik yaşar, karamsar veya çökkün olursanız çocuk olumsuzluklardan daha epey etkilenir. Bu nedenle endişelerinizi çocuklarınızla paylaşmalı, onlara bu zorlukların üstesinden gelebileceğinizi söylemelisiniz.

·Çocuğun depremden nasıl etkilendiği onun yaşı birlikte de bağlantılıdır. Henüz mektep çağına gelmemiş çocuklar, olan biteni anlamada ve yaşadıkları duyguları dile getirmede güçlük çekerler. Hissettiklerini konuşarak paylaşamadıkları sebebiyle de olaydan daha çok etkilenirler. Altı yaşında 1 çocuk korkusunu okula gitmek istemeyerek gösterirken, ergenlik çağındaki 1 çocuk korkusunu açıkça göstermekten kaçınabilir. facia sonrası dönemde ise bu çocukların mektep başarısı düşebilir, sizinle genellikle tartışmalara girebilirler.

Bir zelzele felaketinin ardından, çocuklarınızda aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilir:

·Depremin tekrarlayacağından, veya depremi hatırlatacak birtakım işaretlerden (oturduğu koltuğun, yatağın sallanması, uyku sırasındaki gürültü, vb.) aşırı korkma;

·Çok kolay ve genellikle sinirlenme, ağlama ve sızlanma;

·Saldırganlık gösterme, yaramazlık yapma ve kendini 1 işe verememe;

·Okulda ve evde daha önce asla yapmadığı davranışları yapma; mesela asla kavga etmeyen çocuğunuzun kavga etmesi,

·Daha hareketli olma ve yerinde duramama,

Felakete ilişkin korkular yaşama; mesela, sizden bütünüyle ayrılacağından korktuğu sebebiyle yanınızda yatmak isteyebilir, yağmurdan gök gürültüsünden ve fırtınadan korkabilir;

·Uykuda karabasanlar görme, çığlık atma ve yatak ıslatma;

·Yalnız kalmaktan, yanındakilerin uzaklaşmasından korkma, peşinizde dolanma, okula veya kreşe gitmekten korkma, tuvalette ancak bırakılmaktan korkma;

·Parmak emme, altını ıslatma, biberondan beslenmeyi isteme, devamlı kucakta tutulmayı isteme gibi bebeksi davranışlar gösterme;

·Doktor tarafından çünkü bulunmayan mide bulantısı, karın ağrıları, kusma; başağrısı, baş dönmesi, beslenme ve uyku düzensizlikleri gibi şikayetler gösterme;

·Sessizleşip içine kapanma, yaşanan bu hadiseler üzerinde konuşmaktan kaçınma;

·Sürekli bu mevzu üzerinde konuşmayı isteme (özellikle daha büyük çocuklar) veya oyunlarında ve masallarında zelzele felaketine ilişkin konuları işleme;

·Bu zelzele felaketinin, kendisinin daha önceden yapmış olduğu 1 kabahat yüzünden olduğunu düşünüp, suçluluk duyma.

Bazı çocuklar bu davranışların asla birini göstermeyebilir, yaşadıkları sıkıntı dıştan farkedilmeyebilir ve herhangi 1 belirti gözlenmeyebilir. birtakım çocuklarda ise bu sıkıntılara bağlantılı davranışlar, haftalar veya aylar sonraları ortaya çıkabilir.

Çocuklarınıza bu konuda yardım etmek sebebiyle neler yapabilirsiniz?

·Çocukları, yaşanan hadiseler hakkında bilgilendirme-nin büyük yararı vardır; onlara destek olmak, aile ve akrabaların facia sonrasındaki yaraları sarma çalışmalarında onlara vazife vermek, aile ve akrabaların birarada oldukları duygusunu yaşamalarına da katkıda vardır. Bu zorlukları ile aşabilmek, zelzele felaketinden epey sonra dahi sürebilecek ve aile bağlarını güçlendirecek 1 birlik beraberlik duygusu yaşatacaktır.

·Yaşadıklarınızla ve durumla alakadar bi şekilde 1 şey saklamadan, hatalı veri vermeden onunla anlayabileceği 1 dille konuşun. Konuşurken diz çökün ve onun göz hizasına gelmeye çalışın, ellerini tutun, unutmayın çocuğunuzun emniyet ve destek dolu dünyası 1 anda yerle 1 olmuştur. Sorularına doğru ve yalın yanıtlar verin. Ailenize neler olduğunu çocuklarınıza açıklayın. Onların anlayacağı yalın kelimeler kullanın. Doğruyu söyleyin. mesela mektep öncesi 1 çocuk sebebiyle, Ayşe, zelzele oldu ve evimiz yıkıldı. 1 süre onun içinde oturamayacağız. Teyzenlere gideceğiz gibi 1 açıklama kafi mümkün. Yaşadığınız bu ciddi durumu, olduğundan daha hafif 1 biçimde aktarmaya çalışmayın. yalnız varolanı da abartmayın. Çocuğa, ailesinin, akrabaların ve diğer tanıdıkların koruması altında olduğu konusunda garanti verin. Onlara şu çeşit cümlelerle yaklaşabilirsiniz: Evet canım, zelzele tehlikeli 1 şey. Başımızdan epey üzücü hadiseler geçti. fakat bizler şu an güvencedeyiz. Bak! bu mevzu birlikte alakadar şahıslar ve bütün yardım kurumları bize yardım ediyor, tamamı geçecek ve eski günlerimize döneceğiz.

Çocuğun başına gelen felaketi anlamasına yardımcı olun. Çocuklar anlamadıkları şeylerden korkarlar. Çocuğa depremin ne olduğunu, nasıl oluştuğunu, epey nadir bi şekilde ortaya çıktığını, fakat şimşek çakması, gök gürültüsü veya fırtına kadar olağan 1 doğa olayı olduğunu anlatın. Çocuklar, bu felaketin kendi yaptıkları herhangi 1 kabahatla ilişkili

olmadığını, bunda suçlu olmadıklarını ve söz konusu bu felaketin kendilerine verilen 1 ceza da olmadığını epey iyi anlamalıdırlar. Kendi duygularınızı paylaşın. Çocuğunuzun ne söylediğini ve nasıl söylediğini dinleyin. Sesinin tonu, 100 ifadesi, gözlerindeki ifade, dudaklarındaki ve ellerindeki titreme gibi ipuçlarına dikkat edin. her bunlarda korku, endişe, güvensizlik, şüphe gibi işaretler var mı? Çocuğunuzun söylediklerini sizin tekrarlamanız işe yarayabilir. mesela bunu söylemek seni korkutuyor mu? sanki tekrar zelzele olacakmış gibi mi geliyor? böylelikle çocuğunuz dile gelen duygularda kendi duygularını tanıyacak ve onun duygularını anladığınızı görecektir.

·Ona emniyet verin. asla korkma, birlikteyiz, Seni seviyorum, Seni koruyacağım, gibi tümceler kullanın. Bu sözleri 1 defa söylediniz diye çocuğun hemen anlayacağını ve rahatlayacağını sanmayın. Olabildiğince sık tekrar edin.Çocuğunuzu kucağınıza alın, sarılın, rahatlatın. Yakın temas ona kendisini terk etmeyeceğiniz mesajını verir.

·Uykudan önce onunla ile daha çok vakit geçirin, konuşun, emniyet verin. şayet imkanınız varsa, çocuğunuzun yattığı yerin karanlık olmamasına çalışın. Çocuğunuzu geceleri yatırırken karşılaşabileceğiniz birtakım meseleler vardır: Çocuğunuz karabasanlar görebilir, merak etmeyin bu kabusların aslında çocuğunuza yararı bulunur. Bu insan beyninin gösterdiği son aşama doğal 1 tepkidir. Bu sayede iç dünyasında yaşadığı yoğun duyguları boşaltma imkanı bulur. Çocuğunuz bu kabusları hakikat sanabilir, korkuyla bağırıp sarsılabilir, telaşa kapılmayın, ona sarılın ve gördüklerini anlatmasını isteyin ve sonuna kadar da dinleyin araya girmeyin, kötü 1 düş görmüşsün, herhalde sana gerçekmiş gibi geldi, rüyanda saklandığını, ağladığını, bağırdığını, kaçtığını söylüyorsun, sana hak veriyorum, ben de olsam aynısını hissederdim gibi şeyler söyleyin, kesinlikle korkulacak birşey yok demeyin. Çünkü çocuğunuz korkmuştur, bunun sebebiyle suçluluk veya utanç hissetmemelidir.

Onun kabuslarını azaltabilirsiniz. mesela, gün içinde onu meşgul edecek ve bedenen yoracak oyunlar oynamasını sağlayın. Çok kötü 1 felakete maruz kaldınız ve belki de canınız burnunuzda ve tükendiğinizi hissediyorsunuz. ama kendinizi biraz zorlayıp yapabilirseniz çocuğunuzu yatırmadan önce ona 1 masal anlatabilir, ninni söyleyebilir, onunla oynayabilirseniz kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

·Çocuğunuz oyun oynarken onu izlemeye çalışın. Neler söylediğini ve nasıl söylediğini dinleyin. Çocuğunuz oyuncaklarıyla veya arkadaşlarıyla oynarken kızgınlık gösterebilir. Bu epey doğaldır. Gel yavrum, anlıyorum canın sıkkın, sıkıntın geçinceye kadar seninle biraz oturalım diyerek onu konuşabileceğiniz 1 yere çekin.

·Gerginliğini azaltıcı etkinlikler düzenleyin. Çocuğunuzu oyundan uzaklaştırmayın. Oyuncaklarıyla ya da emniyetli ve açık alanlarda oynamasını sağlayın. şayet çocuğunuz epey küçükse ve sevdiği, onsuz yapamadığı 1 oyuncağını veya benzeri 1 şeyi kaybettiyse ve bunun sebebiyle ağlayıp matem tutuyorsa bu duruma müsade verin, susturmaya çalışmayın. 1 vakit sonraları da şayet mümkünse kaybettiği o şeyin yerine yenisini sağlamaya çalışın.

Olanaklar ölçüsünde, gündelik alışkanlıklarınızı sürdürün veya yepyeni şartlar altındaki yaşantınızı da olabildiğince eskilerine benzetmeye çalışın. mesela, yemek saatlerini, onu yatırdığınızda masal anlatmayı, öğleden sonraları uykularını sürdürün. Alışkanlıkların birden ortadan kalkması özellikle daha büyük çocuklarda kendi başına ciddi 1 stres yaratabilir.

·Bu olaydan sonraları, kendinizin de neler hissettiğini çocuklarınızla paylaşın; başınıza gelenlere nasıl müspet 1 biçimde yaklaşmaya çalıştığınızı anlatın. mesela şöyle 1 şey söyleyebilirsiniz: Evden ayrılmak zorunda kaldığımız sebebiyle ben de epey üzgünüm, ağlamamın nedeni bu. Gel bana 1 sarıl. Çok iyi gelecek. Çocuklarınızın duygularını ve yaşadığı sıkıntıyı anladığınızı ve hepsini kabul ettiğinizi de belirten kelimeler kullanın. mesela, Ahmetçiğim, ağlamanın asla 1 sakıncası yok. Ağlayabilirsin. Halanlarda rahat edeceğiz. Çocuğunuza, hissettiklerini dinlemeye hazır olduğunuzu, yaşadığı duyguların hepsinin epey normal olduğunu söyleyin.

·Cesaret, sabır, kararlılık, yardımlaşma, problemleri çözmeye çalışma ve sorunlarla başa çıkma konusunda gayret gösterme gibi davranışlarınızla, çocuklarınıza misal olmaya çalışın. Çocuklarınızın dikkatini, eşdeğer felaketi yaşamış diğer ailelere ve onlara yardımcı olmaya çalışan diğer insanlara çekmeye çalışın. Ellerinden geleni yapıyorlar Ayşeciğim. Bak dün her gece karşı evdekileri kurtarmaya çalıştılar. Komşularımız da eşdeğer biçimde uğraşıyorlar. Bu işi atlatmak sebebiyle hep ile çalışmalıyız şeklinde 1 şeyler söyleyebilirsiniz. Çocuğunuza yardımcı olmak sebebiyle, yaşadıklarınızla nasıl başettiğinizi anlatabilirsiniz. mesela, Kendimi kötü hissettiğimde ile yaşadığımız güzel günleri düşünüyorum ve kendime ileride herşeyin tekrardan düzeleceğini hatırlatıyorum. Bu beni biraz olsun rahatlatıyor, belki sen de denersin.

Rahatlamak ve sakinleşmek sebebiyle kendinize vakit ayırın. Kriz ortamından uzaklaşmak sebebiyle kendinize epey dar 1 ara verin. mesela 1 kaç dakika yürüyün. Zihninizi sakinleştirmeye çalışın. şayet siz sağlam olursanız ailenize daha epey yardım edebilirsiniz.

Son bi şekilde kısaca şunları öneriyoruz:

·Gündelik yaşamınızı en dar zamanda düzene sokun

·Planlara bütün ailenin katılmasını sağlayın

·Kendi duygularınızı paylaşın

·Çocuklara bağırıp çağırmaktan ve dayak atmaktan kaçının

·Eğer çocukları 1 yere göndermek zorundaysanız bunu onlara elbet anlatın ve onlarla iletişimi kesmeyin

·Yardım istemekten korkmayın! Böyle 1 felaketle kimse tek başına başedemez

·Sizin sebebiyle en kritik olan işleri belirleyin ve bunları sırayla ele alın

·Sezgilerinize güvenin. Buraya kadar başardığınıza göre gerisini de halledersiniz
JulesVerne