A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
Cisco, Statik, Yönlendirme, Konfigürasyonu,
Cisco Statik Yönlendirme Konfigürasyonu

Cisco Statik Yönlendirme Konfigürasyonu tatik yönlendirme islemi üç kisima bölünebilir:

· Ag yöneticisi yollari ayarlarlar
·
Routerlar , yönlendirme tablosuna yolu yüklerler
· Paketler statik yönlendirmede kullanilan yollardir.

Statik yönlendirme el ile konfigüre edilmek istendigi zaman , yönetici ip route komutunu routerda kullanarak statik yönlendirmeyi ayarlarlar. ip route komutunun kullanimi için dogru dizim asagidaki sekilde gösterilmistir

BG (config)# ip route     172.16.1.0       255.255.255.0        s0
                   command     destination         sub mask          outgoing
                                          network          
Asagidaki sekilde ise , ag yöneticisi BG routerinin diger routerlarla haberlesmesi için statik yönlendirme yaparak 172.16.1.0/24 ve 172.16.5.0/24 iplerini girmistir. Yönetici bu ögeleri tamamlamak için iki komut olarakta girebilir. Asagidaki sekilde bitisik routerin ip adresi tanimlanmistir. Hoboken routerinin yönlendirme tablosuna yönlendirme komutlari ile statik yönlendirme yapilmistir. Tek fark yönlendirme tablosunda routerdan routera uzaklik tanimlari yönetimsel olarak iki tanedir.

BG (config)# ip route 172.16.1.0  255.255.255.0  s1
                  
  command       destination         sub mask        gateway
                                           network
BG (config)# ip route 172.16.5.0  255.255.255.0   s0

                   
command       destination         sub mask        gateway
                                           network

BG (config)# ip route      172.16.1.0       255.255.255.0        172.16.2.1
                   
command     destination         sub mask               gateway
                                          network
BG (config)# ip route      172.16.5.0       255.255.255.0        172.16.4.2

                   
command     destination         sub mask               gateway
                                          network

Yönetimsel uzaklik routerin güve nebilirliginin ölçüsünü veren opsiyonel parametrelerdir. Yönetimsel uzaklik için kisa degerler güvenilir bir yönlendirme sayilir. Böylece kisa yönetimsel uzaklik , özdes daha uzun uzaklik ile yönlendirilmeden önce yüklenebilir.Varsayilan uzaklik kullanildigi zaman gelecek adres 1 ile ifade edilir. Giden bir arayüzkullanildigi zaman 0 kullanilir. Eger uzaklik , varsayilan adrese yönlenmis ise 0-255 arasindabir deger alir.

BA(config)#ip route 172.16.3.0 255.255.255.0 172.16.4.1 130

Eger router , yönlendirmede kullanilan arayüze ulasamiyorsa , tablodaki yönlendirme yüklemesi yanlis olacaktir. Bu arayüzün düsmesi demektir. Yönlendirme tablosuna yerlesemicektir.Bazen statik yönlendirme yedekleme amaci için kullanilir. Statik yönlendirme routerde ayarlanabilir. Sadece bu kullanildigi zaman dinamik yön ögrenme basarisiz olacaktir. Statik yönlendirmenin usulü dinamik yönlendirme protokolü kullaniminda çok uzun hatlarin basitçe ayarlanmasinda kullanilir.

Statik Yönlendirme Konfigürasyonu

Bu bölümde statik yönlendirme konfigürasyonu için gerekli adimlar listelenecek ve basit örnekler verilecektir.
Statik yönlendirmede su adimlar kullanilacaktir:

1. Istenen tüm hedef aglarin , alt ag maskelerinin , alt ag geçitlerinin tanimlanmasi yapilacaktir. Alt ag geçidi , diger arayüzler yada bir sonraki tanimlanmis adres olabilir.
2. Global konfigürasyon moduna girilir.
3. ip route komutu ile alt ag geçidine iliskin hedef adres ve alt ag maskesi izlenir. Istege bagli olarak yönetimsel uzaklik eklenir.
4. Üçüncü adim diger hedef aglarin tanimlanmasi için tekrarlanir.
5. Global konfigürasyon modundan çikilir.
6. copy running-config startup-config komutu kullanilarak NVRAM e aktif konfigürasyon kayit edilir.
Örnegin: Agimiz üç adet routerin basit konfigürasyonundan olussun. Hoboken routeri konfigürasyon sonucunda 172.16.1.0 ve 172.16.5.0 agina ulasabilsin. Bu aglarin alt ag maskeleri 255.255.255.0 olsun.

Paketler hedef ag olarak 172.16.1.0 a yönlendirilsin ve paketler 172.16.5.0 in hedef adresiolsun. Statik yönlendirme ile bu islem gerçeklestirilir.

Statik yönlendirmede ilk olarak yerel arayüzlerin diger aglara olan alt ag geçidininkonfigürasyonu gerçeklestirilir. Yönetimsel uzakliklar belirtilmemistir.. Yönlendirme tablosu yüklendigi zaman 0 oldugu varsayilir. Yönetimsel uzaklik direkt ag baglantilarinda 0 olur.Iki statik yönlendirmede gelecek adreslere onlarin alt ag geçidi kullanilarak konfigürasyonyapilir.

Ilk yönlendirme olan 172.16.1.0 agina 172.16.2.1 nin alt ag geçid adresi girilir. Ikinci yönlendirmede ise 172.16.5.0 agina 172.16.4.2 nin alt ag geçidir. Uzaklik tanimlanmamissa 1 oldugu varsayilir.

Varsayilan Yönlendirme Iletiminin Konfigürasyonu

Varsayilan yönlendirmede hedef ile yönlendirme paketleri kullanilirken yönlendirme tablosundaki diger yönlendirmeler eslestirilemez. Internette tüm aglara yapilan yönlendirmeler çogu zaman lüzumsuz ve elverissizdir.internet trafigi için routerlar tipik olara konfigüre edilirler.

Statik yönlendirmede varsayilan yönlendirme formati asagidaki gibidir

ip route 0.0.0.0 0.0.0.0 [bir sonraki adres | giden arayüz]

0.0.0.0 maskesi yönlendirilen paketlerin hedef ip adreslerini lojik “ve” islemine tabi tutar. Eger paket yönlendirme tablosundaki yönlendirmelerle eslesmiyorsa 0.0.0.0 agina yönlenecektir.

Varsayilan yönlendirme konfigürasyonunda asagidaki adimlar izlenir:

1. Global konfigürasyon moduna girilir.
2. ip route komutu yazilarak hedef ag için 0.0.0.0 ve alt ag için 0.0.0.0 adresleri girilir.Bir sonraki routerin ip adresi yada dis aga olan baglantilara yerel routerdan varsayilan bir yönlendirme yapmak için alt ag geçidi girilir.
3. Global konfigürasyon modundan çikilir.
4. copy running-config startup-config komutu kullanilarak NVRAM e aktifmkonfigürasyon kayit edilir.

Statik yönlendirme bölümünde , BG routerindan Cyber-Warrior teki 172.16.1.0 agina ,Cyber-warrior routerindan BA daki 172.16.5.0 agina erisimin konfigürasyonu yapilmisti. BG dan diger aglara paketlerin yönlendirilmesi mümkündür. Yinede hiç biri Sterling nede BA direkt olmayan ag baglantilarina paketlerin nasil geri önecegini bilmeyecektir. Statikyönlendirmede direkt olmayan hedef agin her biri için Cyber-Warrior ve BG konfigürasyon yapilmalidir. Büyük aglarda ölçeklendirilebilir bir çözüm yoktur.

Cyber-Warrior baglatilari seri-0 arayüzü ile direkt olmayan baglantilara baglanir. BG direkt olmayan tüm aglara sadece bir baglanti ile baglanacaktir. Bunu seri-1 arayüzü ile gerçeklestirir. Cyber-Warrior ve BG da varsayilan yönlendirme direkt olmayan baglantilar için yönlendirme saglayacaktir
Statik Yönlendirme Konfigürasyonunun Dogrulanmasi

Statik yönlendirme konfigüre edildikten sonra yönlendirme tablosunda bulunanlarin dogrulanmasi önemlidir. Bunun için show running-config komutu kullanilir. RAM deki statik yönlendirmenin dogru girildigini dogrulamak için aktif konfigürasyon gözden geçirilir.show ip route komutu kullanilarak yönlendirme tablosunun içindeki statik yönlendirmenin yapildigindan emin olunur.

Statik yönlendirme konfigürasyonu için asagidaki adimlar izlenir:

· Yönetici moddayken aktif konfigürasyon show running-config komutu ile incelenir.
· Statik yönlendirmenin dogru girildigi dogrulanir. Eger dogru degilse global konfigürasyon moduna geri dönülür yanlis yönlendirme geri düzeltilir.
· show ip route komutu girilir
· yönlendirme tablosundaki yönlendirme konfigürasyonu dogrulanir.