A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
Cisco, Dinamik, Yönlendirmeye, Genel, Bakis,
Cisco Dinamik Yönlendirmeye Genel Bakis

Cisco Dinamik Yönlendirmeye Genel Bakis Dinamik Yönlendirmeye Genel Bakis
Baglanti-Durum Yönlendirme Protokolünün Özellikleri

Ikinci temel algoritma olarak yönlendirme için baglanti-durum algoritmasi kullanilir. Bu algoritma Dijkstras algoritmasi yada enkisa yol ilk yoldur (SPF) algoritmasi olarak ta bilinir.
Baglanti-Durum yönlendirme algoritmalari topoloji bilgilerinin karisik veri yapisini korurlar. Uzaklik vektör algoritmasinda uzak aglar hakkindaki bilgiler kesin degildi. Uzaktaki routerlarin bilgileri bilinmiyordu. Baglanti-Durum yönlendirme algoritmasi uzaktaki routerlarin birbirine nasil baglandiginin hakkindaki tüm bilgileri bulundururlar.
Baglanti-Durum yönlendirmede kullanilanlar:

· Baglanti-Durum reklamlari (LSAs) – Diger routerlara gönderilen yönlendirme bilgilerinin oldugu küçük paketlerdir.
· Topoloji Veritabani – Topoloji Veritabani , Baglanti-Durum reklamlarindan toplanilan bilgilerin saklandigi yerdir.
· SPF Algoritmasi – Enkisa Yol Eniyi yoldur algoritmasi veritabanindaki sonuçlara göre performansi hesaplarlar.· Yönlendirme Tablolari – arayüzleri ve bilinen yollari listelerBaglanti-Durum yönlendirme ile ag kesfetme islemleri:
Bilgilere direkt sahip olmak için aglara direkt baglanti baslatildiginda routerlar arasinda bu algoritmalar degistirilir. Her router paralelindeki diger router ile degistirilen tüm baglantidurum algoritmalarini veritabaninda olustururlar.Enkisa Eniyi Yoldur algoritmasi aga ulasilabilirligini hesaplar. Router bu agin lojik agacini olusturur. Ag ortamindaki baglanti-durum protokolünde her bir aga mümkün yollarin olusunu köke ekler. Router en iyi yolu listeler ve yönlendirme tablosuna arayüzlerin uzaktaki aga olan uzakliklarini listeler. Topolojinin durum detaylarini ve elemanlarini diger veritabanlarinda dahi korunur.
Router , baglanti-durum topolojisindeki gönderilen degistirilmis bilgilerden ilk olarak haberdar olur. Ag ortamindaki tüm routerlara ortak yönlendirme bilgilerini gönderir.Yakinsama arsivlerine her bir router yakinlarindaki routerlarin isimleri, arayüz durumlari ve
yakinlarindaki hattin degerleri hakkindaki bilgileri yakalarlar. Router , baglanti-durum algoritma si paketleri ile yakinlardaki yenilikler ile hatlardaki degisiklik bilgilerinin listelerini
olustururlar. Paketler diger routerlarin hepsi çevirsin diger disari gönderilir

Router paketleri çevirdigi zaman veri tabani , en son gelen bilgileri ve enkisa yol eniyi yol algoritmasi kullanan diger aglara yol hesaplari ve ag ortaminda kullanilan biriktirilmis verinin
haritasini günceller.
Baglanti- durum ilgileri:
· Islemci ek yükü
· Hafiza gereksinimleri
· Bantgenisligi tüketimi

Routerlar baglanti-durum algoritmasini kullanirlarken uzaklik vektör yönlendirme protokolünden daha çok hafiza ve islem gücüne gereksinim duyarlar. Routerlarin hafizalari çesitli veritabanlarindan tüm bilgileri alabilmek için topoloji agaci ve yönlendirme tablosu olusturmak için yeterli olmak zorundadir. Baglanti durum paketleri baslangiçta bant genisligini tüketirler. Kesif islemleri süresince tüm routerlar diger routerlara paketleri
göndermek için bu yönlendirme protokolünü kullanirlar. Yönlendirme trafigi kullanici verilerini tasimak için geçici olarak bant genisligini kullanirlar ve agda tasma olusur. Baslangiçtaki bu taskinlik , bu protokolün genellikle en ufak bant genisligine ihtiyaç duyar.Yönlendirmeye Genele Bakış
Yönlendirme OSI katman 3 fonksiyonudur Yönlendirme kişisel adreslerin toplanıp
gruplandığı hiyerarşik orginazsyonel bir düzendir. Bireysel adresler, verinin en son hedefine varana kadar tek birim olarak davranırlar. Yönlendirme, bir aygıttan diğerine giden en etkin yolu bulmaktır.Yönlendiricinin ilk ve öncelikli olan görevi budur.

Aşağıdakiler yönlendiricilerin iki anahtar görevidir.

Yönlendiriciler bir yönlendirme tablosu oluşturulmalı ve diğer yönlendiricilerin topolojisindeki değişimlerinden haberdar olmalıdır. Bunu da yönlendirme protokolü kullanarak diğer yönlendiricilerle haberleşerek yapar.
Paketler ara yüze ulaştığında yönlendiriciler paketin nereye gönderileceğini belirlemek için yönlendirme tablosunu kullanmalıdırlar. Yönlendiriciler paketi uygun ara yüze anahtarlarlar ve pakete o ara yüzün tanıması için gerekli bilgileri yükler ve son olarak ta paketi iletirler. Yönlendirici Yönlendirici bir ağ katmanı aygıtıdır ve en düzgün yolu seçmek için birden fazla yönlendirme metriği kullanır. Yönlendirme metriği bir yönlendirmenin diğerine olan avantajları belirlemek için kullanılan değerlerdir.
Yönlendirme protokolleri en iyi yolu bulmak için bu değerlerin birkaç kombinasyonunu kullanırlar. Yönlendiriciler ağ segmentlerini veya ağları birbirine bağlar. Yönlendiriciler verileri katman 3 bilgileriyle geçirirler. Yönlendiriciler veri için en iyi yolu seçerken mantıksal olarak karar verirler.
Yönlendiriciler daha sonra paketi veri için giydirilmiş olan uygun porta gönderir. Giydirme ve çıkartma işlemleri yönlendiriciden çıkan her paket için yapılır. bir aygıttan diğer aygıta veri iletimi işlemi giydirme ve çıkarma işlemlerini de içermektedir. Bu işlem verinin uygun olmayan segmentlere akışını engeller. Çıkarma başlıkların ve artbilgilerin paketten çıkarılması anlamına gelmektedir.

Bu konu çoğunlukla yönlendirilebilir protokole yani internet protokol (IP) üzerine odaklanmıştır. Diğer yönlendirilebilir protokol örnekleri içinde IPX/SPX ve Apple Talk gibi protokoller vardır. Yönlendirilemez protokollerin en yaygın olanı ise NET BEUI dır.