A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
Cisco, Circular, Logging,
Cisco Circular Logging

Cisco Circular Logging

Exchsrvr\\Mdbdata dizinine geçtiğimizde Edb.log, Edb00001.log, Priv.edb, Pub.edb gibi dosyaları görebiliriz.Burdaki .log uzantılı dosyalarımız bizim transaction loglarımızdır.
EDB.log dosyası birincil olarak logların yazıldığı dosyadır.İçeriği 5 mb’ta ulaştığı zaman Edbtmp.log isimli bir dosya oluşturulur ve gelen bilgiler buraya yazılır.Bu sırada EDB.log dosyasının ismi Edb00001.log olarak değiştirilir.Bu değişklik gerçekleştikten sonra Edbtmp.log dosyasının ismi tekrardan EDB.log olarak değiştirilir.Bu işlem log dosyasının boyutu her 5 mb’ta ulaştığında tekrarlanır.
Bu yüzden Mdbdata dizininde Edb00001.log, Edb00002.log .. isminde log dosyalarına rastlayabiliriz.

Fakat bu şekilde devam ettiğinde disk üzerindeki kapladığı alan bize sıkıntı vermeye başlar.Bunun önüne geçmek için iki yöntem uygulayabiliriz.Bunlardan birincisi NTBACKUP ile full bir yedek almak.
NTBACKUP ile information store yedeğini aldığımızda NTBACKUP aracı otomatik olarak bu log dosyalarını temizleyecektir.

İkinci bir yöntem ise circular logging.Exchange 5.5 ile birlikte aktif olarak gelen bu özellik 2000 ve sonrası için pasif şekilde gelir.Aslında Microsoft tarafındanda çok fazla önerilen bir yöntem olmadığı söylenebilir.Circular Logging özelliğini aktif ettiğimizde 4 log dosyasından sonra tekrardan birinci log dosyasına dönülür ve üzerine yazılır.Böylece disk alanından kazanç sağlanmış olur.

Circular logging pasif olduğu durumda;

Log numarası Disk Tüketimi

1 2 3 4 5 25 MB

1 2 3 4 5 6 30 MB

1 2 3 4 5 6 7 35 MB

Circular logging aktif olduğu durumda;

Log numarası Disk Tüketimi

1 2 3 4 5 25 MB

2 3 4 5 6 25 MB

3 4 5 6 7 25 MB

Görüldüğü gibi varolan logların üzerinde yazılarak disk kullanımından kazanç sağlanıyor.

Circular logging’in en büyük handikapı ise herhangi bir acil durumda yedeklerden dönmek istediğimizde log dosyalarının üzerine yazıldığı için sadece son backupdan dönebilecek olmamız.Çünkü eğer exchange server üzerinde recovery işlemi yapmak istersek elimizde bir full backup ve bu backuptan sonraki log dosyaları gereklidir.

Peki circular logging’i nerede kullanmalıyız?
Circular logging’in en büyük yararı disk boyutundan kazanç sağlamamız.Eğer disk kapasitesi konusunda sıkıntı yaşıyorsak ve durum acil ise bu özellik aktif edilebilinir.