A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
Cisco, Access, Control, List, Nedir,
Cisco Access Control List Nedir?

Cisco Access Control List Nedir? Farklı networkler arasında iletişim kurmamızı sağlayan Router (yönlendirici) üzerine gelen ya da giden iletişim trafiğini kaynak ip bazında ya da port bazında filtreleme yapabilmemizi sağlayan kontrol mekanizmasıdır. ACL’ler kaynak ip’ye göre filtreleme yapabilmekle beraber gelişmiş listeleri kullanarak hedef ip, port numarası protokol bazında filtreleme işlemleri yapabilmekteyiz. Access Control List’ler çeşitlerine göre L3 Network katmanındaki sadece source ip bazında ya da kaynak ip ve hedef ip ile birlikte iletişim protokolleri ve bu protokollerin port numaraları bazında kontrol yapılmasını sağlar. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde Standart Access ve Extended Access List’ten detaylı olarak bahsedeceğim.


Not: Access Control List uygulaması için Cisco Router’ların kullandığı IOS (Interconnectting Operating System) sürüm 12.3 ve üzeri olmalıdır. IOS 12.3 öncesi versiyonlarda Access List’ler notepad vb. bir text editör üzerinde hazırlandıktan sonra konfigürasyon yapılabilir.
Access List Çeşitleri

Standart Access List
Extended Access List       

Cisco Router’lar üzerinde yapılandırabileceğimiz ACL’ler Standart ve Extended olarak ikiye ayrılır.

Standart Access List Nedir?
Router üzerine gelen paketlerin kaynak ip adresine bakılarak engelleme işleminin yapılmasıdır. İzin verme ya da yasaklama aksiyonu tüm protokol kümesini kapsar. Örneğin 192.168.100.0 /24 networkünden gelen paketlerin source ipsine bakılarak aksiyon “Permit” ise tam erişim sağlanır “Deny” ise paket drop edilir.