A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
CFML, nedir,
CFML nedir?

CFML nedir?
CFML (ColdFusion Markup Language), etiket temelli Web ve Internet temelli uygulamalar geliştirmek için kullanılan ColdFusion işaretleme dilidir. CFML alışılagelmiş programlama dillerinden daha çok HTML"e benzemektedir ve bu CFML"yi öğrenilmesi kolay (HTML"den daha zor değil) bir dil yapar. CFML ColdFusion tarafından desteklendiği gibi birçok üçüncü parti sunucu tarafından da desteklenmektedir.

9: ColdFusion tek bir firmaya bağlı bir ürün değil mi? Ve tek bir firmaya bağlı bir ürün kullanmanın riski yok mu? Hayır. ColdFusion tek bir firmaya bağlı bir ürün değildir. Aslında başka üreticiler tarafından geliştirilmiş CFML"yi kullanan birçok ürün bulunmaktadır. Ek olarak ColdFusion veri tabanı entegrasyonundan (JDBC, ODBC), konfigürasyon dosyalarına (XML) ve üzerinde çalıştığı mimariye (J2EE) kadar tüm genel standartları açıkça desteklemektedir.

8: Firmalar ASP ve PHP ücretsizken ColdFusion"u neden satın alıyorlar? Ücretsiz kelimesi aslında biraz abartılı bir kelime. Evet, belki bazı çekirdek özellikler ücretsiz olarak gelmektedir ancak ColdFusion, bünyesinde diğer ürünlere dahil edilmemiş dikkate değer birçok özellik içermektedir. Bunlardan grafik çizebilme, tam metin arama, eposta ile etkileşim gibi bazıları ASP ve PHP tarafından içerilmemektedir. Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre ColdFusion Professional"ın özelliklerini ASP"ye eklemek için yaklaşık 30.000.USD ödemeniz gerektiği ortaya çıkmıştır. Bu noktada ColdFusion Professional"ın gerçekten çok ucuz (yaklaşık 1000.USD) kaldığını söyleyebiliriz. Bu hesabın içine kolay öğrenim ve hızlı geliştirim ile kazanacağınız zamanı ve parayı da katarsanız ColdFusion"un avantajını daha net görebilirsiniz.
7: Neden ortalarda ColdFusion ile yapılmış çok fazla site göremiyorum? Aslında görebileceğiniz bir çok site bulunmaktadır. Ancak Intranet"ler ve veri raporlama uygulamalarının çoğu firewall"lar arkasında olduğunda sizin erişiminize açık değildirler. Bu, sayfaların farkına varmanız olasılığını ve piyasadaki ColdFusion sayfalarının sayısını azaltır.

6: ColdFusion ile ne tür uygulamalar geliştirilebilir? ColdFusion dinamik web siteleri, e-ticaret siteleri ve portallar gibi her türlü uygulama geliştirmek için kullanılabilir. ColdFusion uygulamalarının büyük çoğunluğu Intranet ve veri raporlama uygulamalarıdır. Bu her zaman için ColdFusion"un en büyük destek noktasıdır.

5: Diğer uygulama sunucularına göre ColdFusion ne kadar başarılıdır? Çok. ColdFusion ticari olarak lider uygulama sunucusudur (paralı olmasına rağmen). Yayınlanan sayfa sayısı göz önüne alındığında ASP"den sonra ikinci sırayı almaktadır. ColdFusion Fortune 100"e giren kurum ve kuruluşların %75"inde kullanılmaktadır.

4: Dünyada kaç ColdFusion geliştiricisi bulunmaktadır? Makul yaklaşımlar bu sayının yaklaşık 350.000 civarında olduğunu öngörmektedir. Ancak gerçekte bu rakam daha yüksektir. Çünkü ColdFusion sunucu başına lisanslanmaktadır ve sunucuda uygulama geliştirecek kişi sayısı ile ilgili bir kısıtlama getirmemektedir.

3: Dünyada kaç firma ColdFusion kullanmaktadır? ColdFusion dünya üzerinde 10,000"nin üzerinde firma veya kurum tarafından en az 125,000 sunucuda kullanılmaktadır

2: ColdFusion kaç yaşında? ColdFusion tamamen safkan bir uygulama sunucusudur (hata bu kavramı ilk yaratan). 1995"de doğmuştur ve evrendeki en yaşlı üründür.

1: ColdFusion tam olarak nedir? ColdFusion aslında iki ayrı şeydir: Birincisi bir uygulama sunucusudur ikincisi ise bir dil. Birçok ColdFusion geliştiricisi bu iki şeyi birbirinden ayırt etmez. ColdFusion uygulama sunucusunu yüklerler ve ColdFusion dilini (bu dil CFML olarak adlandırılmaktadır, CFML ColdFusion Markup Language kelimelerinin kısaltmasıdır) kullanarak bu uygulama sunucusunda çalışacak uygulama geliştirirler.

ColdFusion dili aynı zamanda, J2EE uygulama sunucusu gibi diğer üst uç uygulama sunucularının üzerinde de kullanım kolaylığı avantajı ile kullanılabilir. CFML dili her iki şekilde de ColdFusion yada tercih ettiğiniz başka bir uygulama sunucusu üzerinde güçlü uygulamaları hızlı ve kolayca geliştirebilmek için kullanılır.
  Ad Soyad
  Yorum