A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ Ekle
Çevik Bir

Çevik Bir

 

 

emekli asker1939 yılında İzmir'in Buca ilçesinde doğdu. 1970 yılında Kara Harp Akademisi'nden mezun oldu. Somali'de Birleşmiş Milletler Barış Gücü Komutanlığı görevinde bulundu. Genelkurmay 2. Başkanlığı yaptı. 28 Şubat 1997 sürecinin mimarlarından. İsrail'de tatil yapan ilk Türk askeri. ABD'deki bazı yahudi kuruluşlarından üstün hizmet ödülü aldı. Cumhurbaşkanı adayı olduğunu açıkladı. Teşebbüsü ciddiye alınmadı. Evli ve bir çocuk babası.
HABER

Çevik bir gözaltına alındı
12 Nisan 2012

Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'nin yürüttüğü 28 Şubat Soruşturması kapsamında İstanbul'da gözaltına alınan eski Genelkurmay 2. Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir, uçakla Ankara'ya götürüldü.

İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan polislerle THY'ye ait TK 2162 sefer sayılı uçağa binen Bir'e uçağın en arka bölümünde yer ayrıldı. Bir ve beraberindekilerin uçağa binişleri sırasında gazetecilerin görüntü almaları üzerine polislerle basın mensupları arasında kısa süreli tartışma yaşandı. 

-Seyahat boyunca uçağın penceresinden dışarıyı seyretti- 

Bir grup gazeteci de yolcu olarak Bir'i taşıyan uçağa bindi. Bir'in seyahat süresince uçağın penceresinden dışarıyı seyrettiği gözlendi. 

Uçağın, Esenboğa Havalimanı'na inmesinin ardından uçakta bulunan gazeteciler yerlerinden kalkarak görüntü almaya başladı. Bunun üzerine polisler Bir ve beraberindekileri uçağın arka tarafında hosteslerin bulunduğu bölüme yönlendirdi. Burada perdeler kapatılarak, gazetecilerin görüntü alması engellendi. 

Bir ve beraberindekiler daha sonra kendileri için uçağın arka kapısına yanaştırılan merdivenlerden inerek, Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne ait minibüslere bindirildi. Polis ekipleri tarafından gazetecilere görüntü almasını engellemek amacıyla minibüslerin çıkacağı kapının hangisi olduğu hakkında bilgi verilmedi. 

Bir ve beraberindekileri daha sonra Ulus Devlet Hastanesi'ne getirilerek, sağlık kontrolüne alındı. 

Çevik Bir, buradaki işlemlerin ardından Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.
HABER

Çevik Bir'e gözaltı
Milliyet 12 Nisan 2012

28 Şubat soruşturması: 30 adreste arama yapılıyor
28 Şubat soruşturması kapsamında 30 adreste arama yapılıyor.

Ankara'da 12, İstanbul'Da ise 18 adreste arama yapılıyor. Arama yapılan adreslerden birisi de Emekli Orgeneral Çevik Bir'in İstanbul'daki evi. 

Çevik Bir hakkında gözaltı kararı çıkarıldığı belirtiliyor. 

Operasyonun Batı Çalışma Grubu'na yönelik olduğu gelen bilgiler arasında. Gerekçe Refah Yol hükümetine yönelik darbe girişimi.

Ankara Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen 28 Şubat soruşturması kapsamında 30 ayrı adreste arama yapılıyor.

Hükümetten 28 Şubat operasyonuna ilk tepki!
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, 28 Şubat soruşturması ile ilgili olarak" Demokratik alanda temizlik yapılıyor. Türkiye'de artık dizginleri halk, millet eline aldı. Hak ve özgürlükler yükseliyor. Hepimiz adalete güvenmeliyiz. Bu süreçte rol almayanlar aklanacaktır.'dedi

BATI ÇALIŞMA GRUBU'NUN FİKİR BABASI: ÇEVİK BİR

Emekli Orgeneral Çevik Bir'in evinin de bulunduğu Levent'teki Harp Akademileri Komutanlığı Lojmanlarında önünde hareketlilik yaşanıyor. 28 Şubat sürecine ilişkin soruşturması kapsamında Bir'in evinde arama yapıldığı bilgisi üzerine çok sayıda basın mensubu lojman önüne geldi. 

28 Şubat soruşturma kapsamında İstanbul'da arama yapılan adreslerden biri olduğu öne sürülen Fenerbahçe Orduevi'nin önünde de hareketlilik yaşanıyor.

28 ŞUBAT süreciyle ilgili soruşturma kapsamında, Ankara ve İstanbul'un yanı sıra Eskişehir, Niğde ve Çanakkale'de de bazı adreslere arama yapıldığı belirtildi.
HABER

Çevik Bir tutuklandı!
16 Nisan 2012

Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nin yürüttüğü 28 Şubat Soruşturması kapsamında mahkemeye sevk edilen 12 kişiden aralarında eski Genelkurmay 2. Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir'in de bulunduğu 9'u tutuklandı, 3'ü serbest bırakıldı.

Özel yetkili cumhuriyet savcılarının tutuklanmasını talep ettiği 12 zanlının nöbetçi hakimlik sorgusu sona erdi. 

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi Nöbetçi Hakimliği, zanlılardan emekli Orgeneral Çevik Bir'in de aralarında bulunduğu 9'unun tutuklanmasına karar verirken, 3'ünü serbest bıraktı.

Zanlıların nöbetçi hakimlik sorgusu yaklaşık 5,5 saat sürdü.

28 Şubat sürecinin kilit ismi emekli Orgeneral Çevik Bir'in de aralarında bulunduğu 9 kişi tutuklanarak Sincan F Tipi Cezaevi'ne konuldu. 

Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nin yürüttüğü 28 Şubat Soruşturması kapsamında emekli Orgeneral Çevik Bir'in de aralarında bulunduğu 12 kişi, tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilmişti. Mahkeme, saat 06.00 sıralarında Çevik Bir dahil 9 kişinin tutuklanmasına, 3 kişinin serbest bırakılmasına karar verdi. Soruşturma kapsamında toplam tutuklu sayısı ise 18'e yükseldi.

Çevik Bir cezaevinde...

Çevik Bir ve diğer tutukluları taşıyan polis minibüsü, saat 07.00'de Sincan F Tipi Cezaevi'ne giriş yaptı. Çevik Bir'i taşıyan minibüsü bir basın ordusu takip etti.
HABER

28 Şubat davasında tutuklu kalmadı
ntvmsnbc 19 Aralık 2013 

28 Şubat davasında aralarında dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı emekli Orgenaral Çevik Bir’in de bulunduğu 5 sanık daha tahliye edildi. Bu kararla davada tutuklu sanık kalmadı. 

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 28 Şubat davasında tahliye kararı çıktı. 

Mahkeme Başkanı Tayyar Köksal, heyeti tutuklu sanıklar dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir, dönemin Genel Sekreteri emekli Tümgeneral Erol Özkasnak, emekli Orgeneral Çetin Doğan, emekli Tümgeneral Kenan Deniz ve emekli Tuğgeneral İdris Koralp'in tahliyelerine karar verildiğini açıkladı. 

Bu karara "delillerin karartılma ihtimalinin olmaması, sanıkların tutuklulukta kaldıkları süreler" gösterildi.   • diline pelesenk olmak ne demek
  • dillere pelesenk olmuş ne demek
  • pelesenk
  • pelesenk ne demek
  • Pelesenk Ne Demek – Pelesenk Sözlük Anlamı
  • pelesenk olmak ne demek
  • pelesenk olmak ne demektir
  • pelesenk olmuş ne demek
  • Yüksek Yüksek Tepelere sözleri