A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ Ekle
Cep Telefonlarının ve Mobil Cihazların Ağ-Network Üzerinden Uzaktan Tamiri Yakında Mümkün Olacak

Cep Telefonlarının ve Mobil Cihazların Ağ-Network Üzerinden Uzaktan Tamiri Yakında Mümkün Olacak Cep Telefonlarının ve Mobil Cihazların Ağ-Network Üzerinden Uzaktan Tamiri Yakında Mümkün Olacak

mobile2Günümüz akıllı cep telefonları ve mobil cihazları, önceki araçlara nazaran artık virüslere ve zararlı yazılımlara daha bir artan oranda maruz kalmakta ve bundan kaynaklanan veri ve güvenlik kaybı nedeniyle de kullanıcısına ciddi zararlar vermektedirler. Bilgisayarlarda olduğu gibi cep ve mobil cihazlarında da virüs kolay kolay fark edilemeyebilir. Peki bu sorunu çözmenin daha kolay bir yolu olamaz mı?İşte Georgia Tech Üniversitesinden bilimadamları Jonathon Giffin (soldaki) ve Patrick Traynor, virüs ve zararlı yazılım bulaşmış mobil/cep cihazlarının uzaktan yani ağ-network üzerinden tamirine olanak sağlayacak yeni bir tamir methodu yaklaşımı geliştiryorlar.

450,000$"lık hibeyle de ödüllendirlen bu çalışma ile artık herhangi bir tamirciye gitmeden mobil cihazlar uzaktan çok kolay bir şekilde temizlenip tamir edilebilecek. 

 

Günümüz akıllı cep telefonları, el bilgisayarları gibi mobil cihazları ile artık neredeyse en gerekli bütün bilgisayar işlerini yapar hale geldik. Bu cihalarla e-posta alıp gönderiyoruz, internette geziniyoruz, dosyalarımızı tutuyor ve paylaşıyoruz ve görüşmelerimizi gerçekleştiriyoruz. İşte bu noktadan itibaren zararlı yazılımların ve virüslerin maksadı ortaya çıkıyor. Mobil cihazımıza sızarak onlardan elde ettiği önemli verilerimizi başka yerelere aktarıyor, konuşmalarımızı kaydediyor, bizden habersiz kişi listemizi kopyalıyor ve onlara istemediğimiz mesajları gönderiyor. Kısacası casusluğun her nerdeyse her türlüsünü yapıyor bu zararlı yazılımlar ve virüsler. 

Zararlı mobil yazılımlar ve virüsler sadece bize zarar vermekle kalmıyor kendini yerleşebileceği her mobil cihaza bizim üzerimizden yerleştiriyor. Ayrıyeten mobil telekomünikasyon şebekesi üzerinde cirit atıyor.

 

Bu tür zararlıları temizlemek maalesef her zaman mümkün olmuyor. Kendilerini sürekli güncelleyip versiyon yükseltmeleride onları daha bir zorlu düşman haline getiriyor. Virüsten koruma yazılımcıları artık yavaş yavaş mobil cihazlar içinde antivirüs programları geliştirmeye başladılar ama onlarda yetersiz.

İşte projeyi geliştiren ekibin nihai hedefi de saldırılardan etkili bir korunma stratejisi geliştirmek.

Peki projenin temelini de oluşturan, şebeke üzerinden bir korunmaya gidersek acaba nasıl olacağı?

Evet virüsler ve zararlı içerikler normalde cihazın içinde fakat yaptıkları her işlem ve gerçekleştirdikleri her casusluk faaliyeti cep telefonu şebekesinde anormal bir hareketlenmeye neden olmakta. Çünkü aynı anda çoğu normal çalışıyor gözüken mobil cihazların herhangi bir tanesinin- kullanıcından da kaynaklanmadığı apaçık belli olan- anormal işlemleri ve hareketleri ağ-network üzerinden hemen fark edilebiliyor. Çünkü o anlarda çok bariz bir hareketlenme ağ üzerinde normal çalışan diğerleri arasından sırıtarak kendini belli ediyor.

 

Projenin genel espirisi de işte tam bu noktadan hareket ediyor. Enfekte olmuş mobil cihazda mesela çok büyük miktarlarda sms bir anda yollanıyor bu da server üzerine ciddi bir yük bindirebiliyor.Ağ üzerindeki trafiği gözlemleyerek bu cihazın kendisi tespit edilebiliyor. Kullanıcı normal olarak cihazındaki garipliği fark edemeyebilir. Fakat servis sağlayıcı yani gsm şirketi anormalliği anında tespit edebilir. 

Enfekte olmuş mobil cihazın içindeki zararlı kod/yazılım uzaktan kullanıcıya fark ettirmeden durdurulabilir. Geçici bir süreyle sms ya da ses trafiği önlenerek bu kod etkisiz hale getirilebilir. İşte bunu başarmak için araştırmacılar sağlayıcıya/operatöre cihazı teknik servise getirmeden uzaktan tamir olanağı sağlayacak methodlar üzerinde çalışıyorlar. Methodlar ayrıca kullanıcıya en az çabayla bu kötü durumdan kurtulma olanağı da sağlayacak.

Tamir işlemi, telefondaki internetten program indirme gibi bazı fonksiyonların geçici olarak durdurulmasıya sağlanabilecek. Tamir işlemi gerçekleştiğinde çağrı ve sms servisleri tekrar devreye girecek.

Operatörler/sağlayıcılar tamir işlemi süresince mobil cihazı tamamen etkisiz hale getirmeyecekler. Ama güvenlik sağlanana kadar kısıtlayacaklar. 

Proje yakın gelecekte bir takım testlerin ardından Amerika"da devreye girecek.
  Ad Soyad
  Yorum