A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
Çayın, Tarihçesi
Çayın Tarihçesi

Çayın Tarihçesi

 

Çayın tarihçesi hakkında kısa bilgi. Çayı ilk kimler bulmuştur, Çayın tüm Dünyaya yayılmasının hikayesi.


Çok eski bir Çin efsanesine göre hükümdar Şen Nung zamanında (MÖ 2737) Çin’de çay içiliyordu. Eldeki eski bir Çince sözlüğe göre ise Çin’de çayın tarihi ancak MS 350 yıllarında başlar. O zamanlarda çay Çin’in güneydoğusunda, Hindistan’da Birmanya’da Siyam ve Endonezya’da yetiştiriliyordu. Budist din adamları çay yetiştirmesini, elde edilmesini bütün Çin’e hatta Japonya’ya öğretmişlerdi. O zamanlar çayyaprakları toplanıp yumak haline getiriliyor sonra bu yumak alevde kızartılıyor kaynar tuzlu suyla işleniyordu. Japon kaynaklarında ise çaya 593 yılından itibaren rastlanır. Japonya’da çay yetiştirilmesi ise 805 yılından sonradır.

Araplar çayı 850 yıllarında tanımışlar, Venedikliler 1559, İngilizler 1598, Portekizliler de 1600 yılında öğrenmişlerdi. Rusların çayı tanımaları 1618, Parislilerin 1648 yıllarında olmuş, çayın Amerika’ya geçmesi ise 1650 yılını bulmuştur. Böylece dünyanın hemen hemen her köşesine yayılan çay, pişirilmesindeki kolaylık, hoş lezzeti sebebiyle, bütün dünyada tutunmuştur. Bugün çay kahveden sonra dünyada en çok içilen ev içeceğidir.

Yeryüzünün hemen her yerinde çay sıcak içilir. Amerikalılar çayı soğuk, hatta içine buz koyarak da içerler. Bizde olduğu gibi daha başka Avrupa memleketlerinde çay içine şeker konularak tatlandırılır. Bazen de krema, süt veya limon suyu karıştırılır. İskoçlar çayı o kadar koyu yaparlar ki çay, kahve gibi kapkara bir renk alır. Doğulular çaya çok zaman hiç şeker koymazlar. İran ve Yakın Doğuda ise çok kişi ağıza, avurtlarının arasına,küçük bir parça şeker yerleştirir, çayı ağızlarındaki bu şekerle tatlandırarak içerler. Bu usule kıtlama denir. Ruslar da çok çay içen milletlerdendir.