A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
Casper, Nirvana, NB, 15.6, Windows, Kurma, Windows, 7
Casper Nirvana NB 15.6 Windows Kurma Windows 7

Casper Nirvana NB 15.6 Windows Kurma Windows 7

Casper Nirvana NB 15.6 Windows Kurmak için Casper’ in inatçı BIOS’ u biraz zamanımızı aldı. Şimdi bu isimle bilenen bir notebook için yaşadığımız sistem kurma ile ilgili bir yazıyı ele alacağız. Güncel bir BIOS’ a sahip olan CASPER NIRVANA Phoneix SecureCore Tiano Setup BIOS’ u bünyesinde barındırıyor. Bu cihazda normal varsayılan ayarlarda hiç bir şekilde ne DVD ile ne de Flash Disk boot edemedik. Sizlerin de aynı problemi yaşadığınızı varsayarak konuyu detaylı ve ekran görüntüleriyle anlatmaya çalıştım. Umarım yararlı olabiliriz.

Casper Nirvana NB 15.6 Windows Kurma - Info Sekmesi

Casper Nirvana NB 15.6 Windows Kurmadan önce BIOS Ayarları (Resimli Anlatım)

Öncelikle çözüm için BIOS’ a F2 tuşunu kullanarak giriyoruz. Eğer Yukarıdaki 1.Resim’ deki BIOS versiyonuna sahipseniz, aşağıdaki adımlara devam ediyorsunuz. 1.Resimde BIOS versiyonunuzu Info isimli sekmede bize gösteriyor.

Ardından aşağıdaki 2.Resimdeki gibi öncelikle “Main” Sekmesine geliyorsunuz. Burada “SECURE BOOT OPTION” u “Disable” yapıyorsunuz. Ardından yine aynı ekranda “CMS Support” konfigürasyonu aktif olacaktır. Bu ayarı da “YES” olarak ayarlayın. Yine hemen altındaki “BIOS LEVEL USB” yi de “ENABLE” olarak ayarlayın. Son olarak “Main” sekmesinde “UEFI Boot” u da “DISABLE” olarak ayarlıyorsunuz.

Casper Nirvana NB 15.6 Windows Kurma - Main Sekmesi

3.Adımda 3.Resimde de gösterildiği gibi bu kez “Advanced” sekmesine geliyorsunuz. Burada da ben herhangi bir değişiklik yapmadım. Sizlerde Varsayılan olarak resimdeki görüntüdeki ayarlara sahip olduğundan emin olun ve sonraki sekmeye geçiş yapın.

Casper Nirvana NB 15.6 Windows Kurma - Advanced Sekmesi

Bu kez 4.Resimdeki “Security” sekmesinde de yine herhangi bir değişiklik yapmıyorsunuz. Ekran görüntünüz 4.Resimde gösterdiğim gibi olduğunden eminseniz 5.Adıma geçebilirsiniz.

Casper Nirvana NB 15.6 Windows Kurma - Security Sekmesi

Sonrasında 5.Adımda 5.Resimdeki gibi “BOOT” sekmesine gelip F5 veya F6 tuşlarını kullanarak istediğiniz boot edilecek aygıtı seçiyoruz. (Ben USB flash diskten kurduğum için USB HDD yi seçtim. Dikkat ediyorsanız en üstte “USB HDD: SanDisk Cruzer Blade” olarak flash diskimin BIOS tarafından boot edilebilir bir cihaz olduğu teyit edilmiş oluyor. Ben BIOS’ a girmeden önce USB porta SanDisk marka flash diskimi takmıştım. Ayrıca Flash Diskimi mutlaka Boot edilebilir yani önyüklenebilir bir disk haline getirdiğimi de belirtmeden geçmek istemiyorum. Bununla ilgili detaylı bilgiye buradaki makalemizden
 ulaşabilirsiniz.)

Casper Nirvana NB 15.6 Windows Kurma - Boot Sekmesi

Son olarak 6 ncı ve son adım olan “Exit” sekmesine gelip tüm bu ayarlarınızın kayıt edilmesini sağlamalısınız. Bunun için aşağıdaki 6.Resimdeki gibi “Exit” sekmesine geçip “Exit Saving Changes” seçeneğinin üzerindeyken “ENTER” tuşuna basın. Karşınıza gelen uyarı penceresini onaylayın ve BIOS’ tan çıkışı onaylayın. (Not: Bu işlemi bir önceki ekranda F10 tuşuna basarak da yapabilirsiniz.)

Casper Nirvana NB 15.6 Windows Kurma - Exit Sekmesi

Artık Boot edilebilir bir sürücü ile bilgisayarınıza sistem kurulumunu gerçekleştirebileceksiniz. 

  Ad Soyad
  Yorum