A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
Cahit, Arf, Kimdir, , Hayatı, ve, Eserleri
Cahit Arf Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Cahit Arf Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Devletin türk lirasından 6 sıfır atmasından sonra yeni türk lirasuna yani ytl geçildi. Daha sonra yeni türk lirası kaldırılması ve türk lirası olarak kaldı. Bu değişimle Cahit Arf ‘in ne alakası var diyeceksiniz. Devlet 10 Türk lirasınn arkasına ünlü bilim adamımızın fotoğrafı ve formülünü basmıştır. Örnek resim aşağıdadır. Ünlü Türk matematikçi Cahit Arf  Kimdir Hayatı Video izle belgesel bilgi makale. Cahit ARF Kilometre Taşları İzle Video? Osmanlı imparatorluğu görmüş 2 dünya savaşı geçimiş büyük matematik sanatçısı Ordinaryus.  Ekim ayının poyrazının kavak ağaçlarını savurduğu 11 Ekim 1910, Selanikte doğmuştur.

10 Türk lirası 300x145 Cahit Arf Kimdir Hayatı Belgesel Matematik

10 Türk lirası

Cahit ARF Cahit Arf Kimdir Hayatı Belgesel Matematik

Cahit ARF

Birinci dünya savaşı başlamadan hemen önce selanikten İstanbul Üsküdar ilçesine yerleşir Arf ailesi. 4 yaşlarında ailesi onu modern bir anaokuluna yazdırır. Anaokulunda il zamanlar sessiz sedasız hep arka sıraya oturuyordu. 3 hafta geçti ve elindeki kitabı okumaya başlayınca ne kadar zeki olduğu ortaya çıktı. İzmir sultaniyesin de 6 sınıfta elinde kalem olması gerekirken o kurtuluş savaşında türk askerleri ve yaşananların resimlerini çiziyordu. Liseyi bitirmiş genç  bir öğretmen Arfi matematikler tanıştırıyordu. Prolemler çözmeye başlıyor, bazen havuzları 3 çeşme ile dolduruyor bazende  7 akçe parayla bakkaldan şekerler alıyordu. Yeni ve genç Türkiye Cumhuriyeti o günler zeki ve gelecek vaad eden öğrenci ve gençleri eğitim için yurt dışına göndermekteydi. Bu eğitim şansından genç matematikçi de yararlanacaktı. İstanbul dan Paris Fransaya trenle gider. Parise gittiğinde önünde 2 seçenek vardı. Birincisi mühendislik seçip zengin olmak, ikinci seçenek Matematik bölümünü seçip bir çok insanı yetiştirme olnağına sahip olacaktı.O günkü şartlar mühendisler büyük paralar kazanabiliyordu. Çok sevdiği matematiği seçti. Ecole Normale Superieure Üniversitesine kayıt oldu.  Üniversiteyi 1932 yılında tamamladı. Kısa bir süre Galatasaray lisesinde matematik öğretmenliği yaptıktan sonra İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nde doçent adayı olarak çalışmıştır. Daha sonra doktorasını yapmak için Almanyanın Göttingen Üniversitesine gider. 1938 yılında  Göttingen Üniversitesi’nde doktorasını bitirir.

1940 yıllarda cebirsel geometrik hesapların sadece 2 boyutlu düzlemde hesaplanabileceği kabul ediliyordu. Bu na karşı çıkan Cahit Arf arf halkaları teorisi ile çık boyurlu olabileceğini kanıtlamıştı. 2 dünya savaşı patlak vermişti ve askere çağırılmıştır. Türkiye savaşa girmeyince matematik çalışmalarına devam etmişti. 12 mart 1971 muhtırası sırasında  Odtü de öğretim görevlisiysidi. Üniversite siyasi olaylarla çalkalanıyor olsa da o 4-5 öğrenciye dahi eğitim veriyordu.

Hayatının son yıllarında kalp yetmezliği vardı. 26 Aralık 1997 günü tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmiştir.

Ünlü Türk matematikçi Cahit ARF kimdir? Cahit beyin  biyografi ve hayatı,formüller ile konuşan adam,ekim poyrazı,rüzgar gülü,doğduktan sonra kedinin yumak ile oynamasını seyreder,cahit arf eserleri,cahit  kimdir hayatı,cahit arf biyografi,cahit arf kısaca hayatı,cahit arf resimleri hangi formülü buldu? kerim erim kimdir?