A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
Bunama
Bunama

Bunama "Benim babam 65 yasında. Bir kaç aydır davranışlarında değişiklikler olmaya başladı. Çok çabuk unutuyor. Bütün şeyi tekrar tekrar soruyor. Yakın akrabalarımızı dahi vakit vakit tanımıyor.üstelik bütün gün gördüğü torunlarına bile; Sen kimin oğlusun? Buraya niçin geldin ?... gibi sorular soruyor.Evin içinde tuvaleti bulumadığından arasıra ufak abdestini altına kaçırıyor sonraları üzülüp ağlıyor . Birde bütün şeyden önemlisi yepyeni olayları hatırlamıyor.örneğin sabah konuşulanlar asla olmamış gibi davranıyor yalnız eskileri günde bir kaç kez dinlediğimiz oluyor. Bu durum vakit vakit düzeliyor fakat genelde artıyormuş gibi geliyor bize."

İnsanoğlunun beyni diğer bütün organları gibi bütün gün biraz daha yaşlanmakta ve işlevini eskisine göre daha az yapabilmektedir. Genelde bu yitik uzun zamanlarda gerçekleştiğinden etraf tarafından farkedilmezler. yalnız yukarıda anlatılan tablo gibi bizim demans bi şekilde değerlendirdiğimiz tablolar oluştuğunda herkesin rahatça farkettiği BUNAMA (Demans) tablosu ortaya çıkar. Bu durumun ne vakit ve hangi nedenle ortaya çıktığı konusu burada açıklayamayacağımız kadar uzundur. yalnız Bunumada (demans ) ortaya çıkan belirtileri aşağıdaki gibi sıralamak mümkindir.
hafıza bozukluğu olması yani yepyeni bilgileri öğrenme ve daha önceden öğrenilmiş bilgileri hatırlama yeteneğinin bozulması buna bağlantılı bi şekilde hafızadaki boşlukları uydurulmak suretiyle doldurulması.

El kol ve ayaklarda gözle görülür 1 bozulma olmamasına rağmen günlük işlerini yerine getirememe (Elbiselerini giyememe , düğmelerini düğmeleyemez ,kaşığı tutamam vs)

Duyu organlarında bozukluk olmadığı halde nesneleri tanıyamama, isimlendirememe ne işe yaradıklarını söyleyememe.

Tasarlama organize etme karar verme belli işleri sıraya koyma ve soyut düşünme yeteneğinin bozulması gibi durumların varlığı.

Bu durum demans bi şekilde adlandırır. Bu rahatsızlıkların tedavi neticesi bütün manasıyla düzeltilmesi mümkin olmayabilir fakat kişinin günlük işlerini daha iyi yapabilmesi çevresi birlikte yaşadığı ahenk problemlerinin en üye indirilmesi için yapılacak 1 takım müdahaleler bulunur.

ailenin yapacağı

Bu çeşit hastaları mümkin ise hep eşdeğer evde ikamet ettirmek , eşyalarının yerini hep statik tutmak yani hayatındaki değişiklikleri en üye indirmeye çalışmaktır. Çünki öğrenme yetenekleri de kısıtlanan bu çeşit sayrılar yepyeni çevreye ahenk sağlamakta epey zorlanırlar. Bu nedenle yaşadıkları bütün problemde çevresindekilere sıkıntı verebilecek olaylara niçin olurlar
JulesVerne

  Ad Soyad
  Yorum