A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ Ekle
Bulgaristan’da Doğalgaz Krizi

Bulgaristan’da Doğalgaz Krizi Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov, Ukrayna üzerinden Bulgaristan"a verilen doğal gazın kesilmesi nedeniyle ülkesinde çıkan krizle ilgili açıklamasında, Kozluduy Atom Santralı;nın kapatılan 3;üncü reaktörünün yeniden açılmasını önerdi.

Pırvanov, yaptığı açıklamada, 2007 yılında Avrupa Birliği;nin baskısı yüzünden kapatılan reaktörün açılmasının teknolojik anlamda bir ay sürebileceğini belirterek, ""O zamana kadar durum düzelebilir"" dedi.

Reaktörün kapatılma protokolünün, kritik enerji ihtiyacı halinde yeniden kullanıma olanak verdiğini kaydeden Pırvanov, ""Alternatif enerji kaynak arayışı amaçlı, geçenlerde yaptığım Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan ve Türkiye ziyaretlerim bugün yeni anlam kazanmıştır"" diye konuştu.

Krizle ilgili gelişmeleri endişe ile izlediğini belirten Pırvanov, Rusya ile Ukrayna arasındaki sorunlardan dolayı en büyük zarar görebilecek ülkelerin başında Bulgaristan"ın geldiğini kaydetti.

Bulgaristan Başbakanı Sergey Stanişev de, gaz krizi ile ilgili hükümetin yaptığı olağanüstü toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, ""Gaz bunalımında Bulgaristan;ın rehin olması adil değil"" dedi.

Stanişev, gaz kesintisi konusunda Avrupa Komisyonu;nun önceden haberdar edildiğini, Bulgaristan;a hiçbir bilgi verilmeden gaz ikmalinin kesildiğini belirterek, ""Bizlere hiçbir haber verilmeden dün gece doğal gazımızı kestiler"" dedi.

Bulgaristan;ın daima gaz hesaplarını düzgün ödediğini, taraf olduğu anlaşmalara sadık kaldığını ifade eden Stanişev, ""Dolayısıyla biz de karşı taraftan aynı tavrı bekliyoruz"" diye konuştu.

Başbakan Stanişev;in verdiği bilgiye göre, Bulgaristan;ın günlük doğal gaz ihtiyacı 12 milyon metreküp iken, kesilmeden önce Ukrayna üzerinden gelen günlük gaz miktarı 3,4 milyon metreküpe düşmüştü.

Stanişev, Bulgaristan;ın Çiren ocağında 570 milyon metreküp doğal gaz saklandığını ve hastane ile okullara öncelik verilerek, bu depodan bir süre için günlük 4,5 milyon metreküp gaz verilebileceğini söyledi.

Başbakan Stanişev, doğal gaz alamayan bölge ülkeleri ile irtibat kurulduğunu ve krizle ilgili ortak bir tutum oluşturma çabalarının sürdüğünü de ifade etti.


 • diline pelesenk olmak ne demek
 • dillere pelesenk olmuş ne demek
 • pelesenk
 • pelesenk ne demek
 • Pelesenk Ne Demek – Pelesenk Sözlük Anlamı
 • pelesenk olmak ne demek
 • pelesenk olmak ne demektir
 • pelesenk olmuş ne demek
 • Yüksek Yüksek Tepelere sözleri
 •   Ad Soyad
    Yorum