A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ Ekle
Boris Johnson

Boris Johnson

londrabeled iye Başkanı
1964 yılında New York’ta doğdu. Ailesi Johnson'un doğumundan kısa bir süre sonra İngiltere'ye döndü. Çocukluğunda duyma engelli olan Johnson, geçirdiği birkaç operasyonun ardından duyma yetisini geri kazandı. 

Yüksek öğrenimini Oxford Üniversitesi’nde tamamladı. Stajyer muhabir olarak girdiği The Times'tan, hile yapmaya kalkınca kovuldu. 1999 yılında ‘The Spectator’ün editörlüğüne getirildi. 2001 yılında Henley’den Muzafazakar Parti milletvekilliğine seçildi. İngiliz Hükümeti’nin çeşitli bakanlıklarında sanat ve yüksek eğitimden sorumlu müsteşarlık görevlerinde bulundu.
HABER

LONDRA BELEDİYE BASKANI BORİS JOHNSON

Ali Kemal'in torunu Londra Belediye Başkanı Kurtuluş Savaşı'na karşı çıkan ve 1922 yılında Ankara'ya yargılanmaya götürülürken linç edilen gazeteci Ali Kemal'in torunu Muhafazakar Partili Boris Johnson, Türk seçmeninin desteğiyle Londra Belediye Başkanı seçildi. 

Tam adıyla Alexander Boris de Pfeffel Johnson, Osman Ali'nin oğlu, eski Muhafazakar Parti milletvekili Stanley Johnson'un 4 çocuğundan biri olarak 1964 yılında New York'ta doğdu. 

Eaton, Oxford gibi üst düzey okullarda okuyan Johnson, gazeteciliğe merak sardı. Stajyer muhabir olarak girdiği The Times'tan, hile yapmaya kalkınca kovuldu. Spectator dergisine giren Johnson, 1999'da dergiye editör oldu. Siyasete atılan Johnson, Muhafazakar Parti'den milletvekili seçildi. 2005'te gölge eğitim bakanı olunca, dergi editörlüğünden ayrıldı. 

Büyükannem Çerkez, amcam Fenerli 

BBC'nin ünlülerin soyağacını araştırdığı "Kim olduğunuzu sanıyorsunuz" adlı belgeseline konuşan Johnson, Çerkez kanı taşıdığını iddia etmişti. Ali Kemal'in babasının, Çerkez bir halayıkla evlendiği bilgisine ulaştığı söyleyen Johnson, "Bu gerçek Türkiye'deki büyük dedemin ismini lekelemez. Çünkü o bir köle sahibi değildi. Bir köleyle evlenmişti. Azatlık parasını ödemiş ve onu özgürlüğüne kavuşturmuştu" dediyse de, kanıt gösteremediği için, BBC bu bölümü yayından çıkarmıştı 
http://www.haberset.com/default.asp?page=haber&id=46765 

22-03-2009 

HAKKINDA YAZILANLAR

Ali Kemal'in İngiliz vekil torunu mu var
07.04.2002 Hürriyet

İngiliz Muhafazakár Parti Milletvekili ve ‘‘The Spectator’’ Dergisi'nin Genel Yayın Yönetmeni Boris Johnson'un Atatürk karşıtı diye 1922'de linç edilen Ali Kemal'in torununun çocuğu olduğu iddia edildi. 
İddiayı Amerikan New York Times Gazetesi ortaya attı. Ancak Boris Johnson'un, Ali Kemal'in İngiliz eşinin başka bir evlilikten gelen torunu olduğu anlaşıldı.

The New York Times Gazetesi, İngiliz Muhafazakar Parti'nin genç milletvekillerinden ve muhafazakár ‘‘The Spectator’’ dergisinin Genel Yayın Yönetmeni Boris Johnson'un 1922 yılında linç edilerek öldürülen bir Osmanlı Dahiliye Nazırı Ali Kemal'in torunu olduğunu öne sürdü. Gazete, Boris Johnson'u dergisinin ‘‘Cumartesi Portresi’’ köşesine konuk yaptı.

‘‘Boris Harikalar Dünyası’’nda başlığını atan NYT, 4 çocuklu avukat Boris Johnson'a hem genel yayın yönetmenliği, hem köşe yazarlığı, hem de milletvekilliğini aynı anda nasıl yürütebildiğini sordu. Daily Telegraph Gazetesi'ne de yazı yazan Boris Johnson, çok sıkı çalıştığını, sürekli kendine vakit yarattığını anlattı.

The Spectator Dergisi'nin Kanadalı sahibi Condrad Black, 37 yaşındaki yayın yönetmeni için ‘‘Büyük bir siyasi yeteneği ve yüksek zekásı olan bir insan’’ tanımlamasını yaptı. 

The New York Times, gerçek adı Aleksander Boris de Pfeffel Johnson olan milletvekilinin Bohemyalı sol eğilimli sanatçı bir anne ile Avrupa Parlamentosu'nda muhafazakár parti için çalışan bir babanın oğlu olduğunu belirtti. NYT, Boris Johnson'ın ‘‘büyük büyükbabasının’’ ise Osmanlı döneminde Damat Ferit Paşa Hükümeti'nde dahiliye nazırlığı yaptığını, 1922'de Ankara Hükümeti yandaşlarınca linç edildiğini yazdı.

Ali Kemal linç edildi

New York Times Gazetesi'ndeki tanımlama, Boris Johnson'un 1922 yılında linç edilen eski Dahiliye Nazırı Ali Kemal'in torunu olabileceği ihtimalini gündeme getirdi. 1869 doğumlu olan Ali Kemal, gazeteci, yazar ve siyaset adamıydı. Paris Siyasal Bilgiler Yüksekokulu mezunu olan Ali Kemal, Jön Türkler arasına katılmıştı. Ali Kemal, 31 Mart olaylarından sonra yeniden Avrupa'ya kaçtı. 1919 yılında Damat Ferid Paşa kabinesinde önce maarif, sonra da dahiliye nazırı oldu. Nazırlıktan ayrıldıktan sonra Peyam-ı Sabah Gazetesi'nde ittihatçılığın devamı olarak gördüğü Kuva-yı Milliye ve Kurtuluş Savaşı'na karşı çıktı. Savaşın kazanılmasından sonra İstanbul'da tutuklandı, Ankara'ya yargılanmak üzere götürülürken 1922 yılında linç edilerek öldürüldü. 

Ali Kemal'in torunu Stockholm Büyükelçisi

Türkiye'nin Stockholm Büyükelçisi olan Selim Kuneralp, Ali Kemal'in torunu. Selim Kuneralp, bu göreve atanmadan önce Dışişleri'nde AB Genel Müdür Yardımcısı olarak hizmet veriyordu. Kuneralp'in AB Komisyonu Ankara Temsilcisi Karen Fogg ile elektronik posta yazışmaları da İP Genel Başkanı Doğu Perinçek tarafından gizlice ele geçirilerek kamuoyuna açıklanmıştı.
HABER

Ali Kemal'in torunu Boris, Londra'yı 4 yıl daha yönetecek
5 Mayıs 2012

Londra büyük şehir belediye başkanlığı seçimlerinde, Muhafazakar partili Boris Johnson ikinci turda oyların yüzde 51.5'ini alarak üst üste ikinci kez belediye başkanı seçildi. En büyük rakibi İşçi partili Ken Livingstone ise yüzde 48.4 oy alarak küçük bir farkla ikinci sırada yer aldı. 

İlk oy tercihlerinin dağılımında herhangi bir adayın yüzde 50 ve üzerinde oy alamaması sebebiyle, en yüksek oy alan iki aday bir üst tura çıkarak, ikinci oy tercihlerinin dağılımı yapıldı. İlk tercihlerde Boris Johnson yüzde 44, Ken Livingstone ise yüzde 40 oy almıştı. 

İkinci oy tercihlerinin dağılımının ardından Johnson 1 milyon 54 bin 811 (yüze 51.5) Londralı seçmenin oyunu alarak, ikinci kez başkanlık koltuğuna oturmaya hak kazandı. İşçi Partili rakibi Livingstone ise 992 bin 273 (yüzde 48.4) oy alarak ikinci sırada yer aldı. 47 yaşındaki Boris Johnson, Damat Ferit Paşa hükümetinde İçişleri Bakanlığı yapan Ali Kemal Bey'in torununun oğlu olması sebebiyle de Londra'daki Türklerin yoğun ilgisini çekiyor. 

Johnson ve Livingstone'u ilk oy tercihleri dağılımında sırasıyla, 98 bin 913 oy ile Yeşil Parti'den Jenny Jones (yüzde 5), 91 bin 774 oy ile Liberal Demokrat Parti'den Brian Paddick (yüzde), 83 bin 914 oy ile bağımsız aday Siobhan Benita (yüzde 4), 43 bin 274 oy ile Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi'nden (UKIP) Lawrence Webb (yüzde 2) ve 28 bin 751 oy ile İngiliz Ulusal Parti'den (BNP) Carlos Cortiglia (yüde 1) takip etti. 

Başbakan David Cameron'ın liderliğini yaptığı Muhafazakar Parti adayı, Londra Büyükşehir Belediyesi'ni yönetmeye hak kazansa da parti, Londra'da ve ülke genelinde birçok belediyeyi rakibi İşçi Partisi'ne kaptırdı. Londra'daki toplam 14 ilçe belediyesinde, Muhafazakar Parti 2 belediyeyi kaybederek 6'ya gerilerken, anamuhalefet İşçi Partisi 2 belediye yönetimini daha ele geçirerek toplam 8 belediyeyi almayı başardı. 

Londra'nın yanı sıra İngiltere, Galler ve İskoçya'da da dün yapılan yerel seçimlerde, toplam 181 belediyenin oy sayımı tamamlandı. Buna göre, İşçi Partisi 75 belediyede 2159 belediye meclisi üyeliğini, Muhafazakâr Parti 42 belediyede 1006 belediye meclisi üyeliğini, Liberal Demokrat Parti ise 6 belediyede 438 belediye meclisi üyeliğini kazandı. 
HABER

Ali Kemal'in torunu İngilteri'nin en etkilisi
Hürriyet 3 Ocak 2013

2012 Olimpiyatları’ nın altından başarıyla kalkmayı bilen Londra Belediye Başkanı Boris Johnson, İngiltere’nin en etkili kişisi seçildi.

GQ İngiltere dergisinin geleneksel yılsonu anketine yanıt veren binlerce okur, Osmanlı’nın Damat Ferit Paşa hükümetinde içişleri bakanlığı da yapmış olan gazeteci Ali Kemal Bey’in torunu olan 48 yaşındaki Johnson’ın, Kraliçe İkinci Elizabeth veya Başbakan David Cameron’dan daha etkili buldu. Cameron üçüncü sırada kalırken, kraliyet ailesinde kimse ilk 10’a giremedi. Buckhingam Sarayı’ndan listeye girenlerin başında Prens Harry, babası Prens Charsles’ı da geçerek ilk yirmide yer buldu. Ama tahtın vârisi olan ağabeyi Cambridge Dükü William 33’üncü sırada kaldı. Harry, geçen yıla çıplak fotoğrafları ile damgasını vurmuştu.

 • diline pelesenk olmak ne demek
 • dillere pelesenk olmuş ne demek
 • pelesenk
 • pelesenk ne demek
 • Pelesenk Ne Demek – Pelesenk Sözlük Anlamı
 • pelesenk olmak ne demek
 • pelesenk olmak ne demektir
 • pelesenk olmuş ne demek
 • Yüksek Yüksek Tepelere sözleri
 •   Ad Soyad
    Yorum