A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ Ekle
Bilgisayarın İç ve Dış Donanım Birimleri

Bilgisayarın İç ve Dış Donanım Birimleri

BİLGİSAYARIN DIŞ DONANIM BİRİMLERİ

Bilgisayar kasasına bağlanan ve çeşitli işlemleri gerçekleştirmek için kullanılan donanım birimleri çevre birimleri olarak ifade edilmektedirler. Şimdi en sık ihtiyaç duyulan ve kullanım alanı en yaygın olan bazı çevre birimleri hakkında bilgi edinelim. 

Yazıcı
Yazıcı (printer) bilgisayarda bulunan metin ve resimlerin kağıt üzerine çıktı olarak alınmasını sağlayan çevre birimidir.

Tarayıcı 
Tarayıcı (scanner) resim, grafik, metin gibi bir kağıt üzerinde bulunan belgelerin bilgisayar ortamına aktarılmasını sağlayan çevre birimidir. Mantık olarak bir fotokopi makinesi gibidir. Ancak fotokopi makinesinde olduğu gibi belgenin bir kopyasını kağıt üzerine değil, bilgisayar ortamına aktarmaktadır.

Hoparlör
Bilgisayardan ses çıkışı alınabilmesi için kullanılan çevre birimidir. Dizüstü bilgisayarlarda hoparlör genellikle dizüstü bilgisayar üzerinde bulunur. Diğer bilgisayarlarda eğer bilgisayardan ses çıkışı alınmak isteniyorsa hoparlör bağlamak gerekir.

Kulaklık
Bilgisayardan ses çıkışı alınabilmesi için kullanılan bir diğer çevre birimidir. Kulaklığı hoparlörden farkı, kulağımıza takabileceğimiz küçüklükte ve formda iki hoparlörden oluşmasıdır. 

Mikrofon
Bilgisayara ses kaydı yapılabilmesi için kullanılan çevre birimidir. Dizüstü bilgisayarlarda mikrofonlar genellikle dizüstü bilgisayarda web kamerası var ise, bu kamera üzerinde bulunur. Diğer bilgisayarlarda eğer bilgisayara ses kaydı yapılmak isteniyorsa mikrofon bağlanması gereklidir.

Web Kamerası
Web Kamerası (webcam) bilgisayara görüntü kaydetmek için kullanılan çevre birimidir. 
Genellikle internet üzerinden görüntülü görüşme yapmak için kullanılırlar. Bu sebeple normal kameralara göre görüntü kaliteleri düşüktür.

Oyun Çubuğu (Joystick)

Oyun çubuğu (joystick) bilgisayarda çeşitli oyunları oynarken klavye ve fare işlevlerini yerine getirmek için kullanılan alternatif çevre birimidir. Bir oyunda fare ile hareket ettirilmesi ya da tıklanması gereken özellikler, oyun çubukları ile kontrol edilebilir.

15. BİLGİSAYAR KASASI İÇİNDEKİ DONANIM BİRİMLERİ

Daha önce de değindiğimiz gibi bilgisayarın hızı ve performansı tamamen bilgisayar kasası içerisindeki donanım birimlerinin özellikleri ile alakalıdır. Bilgisayarın çalışmasını sağlayan, her türlü işlemin yapıldığı yer bilgisayar kasasının içindeki içerisindeki donanım birimleri bizim vücudumuzdaki iç organlarına benzetilebilir.

Şimdi bu donanım birimlerinden en önemli dört tanesini öğrenelim.

 

Anakart
Anakart bilgisayar kasası içerisindeki tüm donanım birimlerinin bağlı olduğu, üzerinde bu donanım birimlerine elektrik gitmesi ve bu donanım birimlerinin birbirleriyle iletişime geçmeleri için yollar olan bir parçadır. Bilgisayar kasasının arkasında bulunan, bilgisayara bağlanan donanım birimlerinin bilgisayarla bağlandığı yuvalar anakart üzerindedir.

İşlemci
İşlemci (CPU, processor) bilgisayarın beyni gibidir. Bilgisayarda gerçekleşen her türlü işlemi yöneten, komut veren ve bilgisayarın çalışmasını kontrol eden birimdir.

Bellek 
Bellek (memory) bilgisayar dilince RAM olarak da duyabileceğimiz; bilgisayar açıkken bilgisayarın geçici bilgilerinin kayıt edildiği alandır. Bilgisayarın çalışırkenki hızı bilgisayar belleğinin kapasitesiyle orantılıdır.

Sabit Disk 
Sabit disk (hard disk) bilgisayarda kayıtlı bilgilerin durduğu alandır. Bilgisayara yüklenen programlar, bilgisayara kayıt edilen her türlü belge, resim, müzik, video gibi bilgiler sabit disk üzerine kayıt olmaktadır.

 

 

  • diline pelesenk olmak ne demek
  • dillere pelesenk olmuş ne demek
  • pelesenk
  • pelesenk ne demek
  • Pelesenk Ne Demek – Pelesenk Sözlük Anlamı
  • pelesenk olmak ne demek
  • pelesenk olmak ne demektir
  • pelesenk olmuş ne demek
  • Yüksek Yüksek Tepelere sözleri