A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
Beşiktaş, İlçesi, Hakkında, Bilgi
Beşiktaş İlçesi Hakkında Bilgi

Beşiktaş İlçesi Hakkında Bilgi

 

İstanbul’un büyük ilçelerinden biri olan Beşiktaş’ın tarihi, ilçede bulunan eski eserler, gezilecek yerler, konumu, hakkında bilgi.

BEŞİKTAŞ, İstanbul Boğazı’nın Rumeli kıyısında bir ilçedir. Anavutköy ve Ortaköy olmak üzere 2 bucağı vardır.

İlçenin merkez bucağı olan Beşiktaş, semti, Dolmabahçe ile Ortaköy arasında uzanır İskelesi Köprü’ye 4 km. uzaklıktadır. Manzarasının güzelliğiyle eskiden beri önem kazanmıştır.

Beşiktaş tarihte birçok adlarla anılmıştır. Önceleri Lasoniori, daha sonra Sergion denilen Beşiktaş’a Bizans devrinde Daphnae denildi; daha sonra Diplokionion adı verildi. Haçlı seferleri esnasında bir kısım Venedik kuvvetleri Beşiktaş’ta karaya çıktılar, İstanbul’u sardılar.

Beşiktaş, İstanbul’un fethinde (1453) küçük bir köydü. «Beşiktaş» adı Barbaros’un kıyıda gemileri bağlamak için, beş taş direk diktirmesinden gelmiştir. Bu adın, orada içi beşik biçimi oyuk bir taşın bulunmasından dolayı verildiğini ileri sürenler de vardır.

Osmanlı donanması sefere çıkarken Beşiktaş açıklarında, Barbaros Türbesi toplarla selâmlanarak büyük bîr tören yapılırdı.

Beşiktaş’ta birçok eski eserler vardır. İskele karşısındaki Sinan Paşa Camisi’ni Kanunî Sultan Süleyman’ın, sadrazamlarından Rüstem Paşa’nın kardeşi Kaptan Sinan’ Paşa yaptırmıştır. Bundan başka Orhaniye, Yıldız, Hamidiye ve Kılıç Ali Paşa camileri semtin önemli camileridir.

İstanbul’un meşhur saraylarından olan Dolmabahçe, Çırağan ve Yıldız sarayları Beşiktaş ilçesi içinde bulunur. Yıldız Sarayı’nm bahçesi olan Yıldız Parkı da güzel bir gezinti yeri haline gelmiştir.

  Ad Soyad
  Yorum