A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
Bellek, Geliştirmenin, Yolları
Bellek Geliştirmenin Yolları

Bellek Geliştirmenin Yolları print view
Normal zekaya sahip olan herkes belleğini geliştirebilir. Üstelik, geliştirici metodlar tamamıyla, pratik zekaya dayanmaktadır. Algılanan her olay, bir veya birkaç duyu aracılığıyla beynin bazı dokuları veya diğer sinir merkezleri üzerinde etki yapar. Bellek geliştirme işlemi, bu etkilerin kuvvetlendirilmesi ve çoğunun korunmasını sağlayacak bir düzenle depolandırılmak-tadır. Etkiler ne kadar temiz, sinirsel depolamanız ne kadar düzenli ise, anımsamanız da o kadar kolay olacaktır.

Tekrarlama, Akılda Tutmanın En Sade, Fakat En Sıkıcı Yoludur.
Yeterince tekrarlama sabrınız varsa, hemen her şeyi öğrenebilir ve anımsayabilirsiniz.
Mümkün Olduğu Kadar Birden Çok Duyunuzu, Anımsamak istedikleriniz Üzerinde Toplayın.Daha önce elma görmemiş bir kimseye elma gösterdiğinizi farzedelim. Eğer elmaya sadece bakarsa, belirli bir etkiye, fakat eline alıp tutar, koklar ve tadarsa, daha açık ve kalıcı bir anıya sahip olacaktır. Bunun bilimsel nedeni, görme duyuşu yoluyla aldığımız etkilerin, dokunma veya diğer duyular yoluyla aldıklarımızdan tamamen farklı bir hücreye kaydolmasıdır. Bununla beraber, sinirsel sistemin tüm dokuları birbiriyle bağlantılı olduğundan, bir şey hakkında ne kadar çok etki sahibi olursak, onu bilinçaltından istediğimiz anda çekip çıkaracak o kadar çok iplere sahip oluruz.
Bu prensip isimleri ve yüzleri anımsamada oldukça önemlidir. İsimleri anımsayamayan insanlar, genellikle, ilk önce bunları tam duymayan veya az dikkat eden insanlardır. Bu insanlar, muhtemelen, yabancının görünüşü veya onun üzerinde ne çeşit bir etki uyandırdıkları veya ona ne söyleyecekleri île daha çok ilgilidirler.
Zayıf bellekli bir iş yöneticisi, bu yeteneğini geliştirmeye karar vermişti. Herhangi bir kimse ona geldiği zaman, başlangıçta onun ismini tam olarak öğrendiğinden emin oluyordu. Gerekirse, yazılışım soruyor; sonra da ismim bir yere yazıp dikkatle yazdığına bakıyordu. Böylece, birkaç duyuşu yoluyla etki almış oluyordu. Konuşmaları sırasında ismi durmadan tekrarlıyordu. Bu arada, yeni tanıştığı insanın yüzünü, ifadelerini ve davranışlarım inceliyordu. Bugün, bu yönetici, on bin personelini isimleriyle tanıyabilmektedir.
Dikkat Gücünüzü Geliştirin.
İnsanlar belirli bir zamanda, sadece bir şey üzerinde, açık ve yoğun bir biçimde konsantre olamazlar. Bir konuşma anında, karşılarındakinin söylediklerinden çok, kendilerinin ne söyleyeceklerini düşünürler. Bir manzaraya bakar, fakat ayrıntılarım doyasıya seyretmezler.
Oldukça zeki ve bellekleri kuvvetli olan insanlar, kuvvetli bir gözlem, konsantrasyon ve dikkat sahibidirler. Dikkat, anımsamak istediğiniz fikir veya olayın dışında, her şeyi bir kenara itmek demektir. Bu nedenle anımsamak istediğiniz şeylerin detayına dikkat edin.
İnsanları anımsamakta zorluk çeken bir banka kasiyeri, her yüzün detayım incelemeye başladı. Detaylara dikkat ettiğinde elde edilen resimlerin bellekte silinmediğini gördü.
Çağrışım Aşırıya Kaçmamak Şartıyla Anımsamanın En Kısa ve Emin Yollarından Biridir.
Ebru"nun telefon numarası 41915 35"tir. Ahmet"in bu telefon numarasını asla unutmaması gerekiyordu. Ahmet şöyle bir bağlantı kurdu; oturduğum sitenin numarası 419. Burdur"un plakası 15, İzmir"in plakası 35. (Site numaram, Burdur, izmir = Ebru Tel.) Herkesin zihninde, çağrışım yaparak yeni olaylarla bağlantı kurabileceği birçok başka olay vardır. Fakat, unutmayın ki, çağrışımlarımız ne kadar basit olursa, belleğimizi o kadar az zorlamış oluruz.
Eğer Herhangi Bir şeye Derin ve İçten İlgi Duyuyorsanız, Dikkatiniz Doğal Olarak Az veya Çok O şey Üzerinde Yoğunlaşır.
Erkeklerin geneli futbolla o kadar ilgilidirler ki, lig oyuncularının isimlerini ve attıkları golleri bilirler. Birçok olağanüstü anımsamalar, aşırı ilgi unsuru ile açıklanabilir. Sonuç olarak, anımsamak istediğiniz konu üzerinde, içten ve canlı bir ilgi geliştirmeye çalışınız.
Anlamaya Çalışın.
Bir konu veya durumu anlamamışsanız, onu anımsamayı bekleyemezsiniz. Verilen gerçekler arasındaki bütün mantıksal bağları bilmelisiniz.
Hatırlamanız Gereken Şeyleri Dikkatle ve Düşünerek Seçin; Zihinsel Projektörlerinizi Yalnız Bunların Üzerine Çevirin.
Hiç kimse her şeyi anımsayamaz. Birçok kimse yüzbin liralık iş için on milyon liralık alet kullanır. Hassas akıl makinalarını daha önemli işler için kullanmaları daha akıllıca bir hareket olduğu halde, telefon numaralarını ezberlemeye çalışırlar. Birçok şey zihninizden ziyade not defterinizde yazılı olmalıdır. Belleğinizi ve dikkatiniz! akıllıca yöneltiniz.