A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ Ekle
BASİT BİR PİL YAPIMI

BASİT BİR PİL YAPIMI

                                    BASİT BİR PİL YAPIMI

 

 

 

AMAÇ 

Limon ya da patates kullanılarak bir kimyasal pil yapılması.


KULLANILAN MALZEMELER

Limon (patates),  Cu ve Mg elektrotları, bağlantı kabloları, 1,5 voltluk ampul

 
ÖN BİLGİLER

Aktiflikleri farklı iki metal arasında elektron alış verişi olur. Bunun sonucu olarak eğer devre şekildeki gibi tamamlanırsa elektrik akımı elde edilir. Burada limon suyu metaller arasında elektron geçişini sağlar. Derişik limon suyu akımın daha da artmasını sağlar. Bu pilde aşağıdaki reaksiyon gerçekleşir. 

ANOT            : Mg       Mg2+ + 2e                                    E0 = 2,37 

KATOT :   Cu2+ + 2e                                               Cu                                 E0 = 2,34  V

PİL         : Mg + Cu2+         Mg2+ + Cu  E0pil = 2,37  V

UYGULAMA

Limon elde sıkıştırılarak biraz yuvarlanır ve elektrotlar limona batırılır. Bağlantı kabloları ile ampul bağlanır , devre kapatıldığında devreden akım geçmeye başlar ve ampulü yakar.

 

 

 

 

 

 

Patates Pili

Gereçler

büyük bir patates veya limon ya da limon suyu

10 cm çelik tel (çivi, kanca, ataş vb.)

10 cm sert bakır tel

DC voltmetre

Çelik telin bir ucunu patatesin bir yanına saplayın, patatesin diğer yanına da bakır teli saplayın. Voltmetrenin negatif ucunu çelik tele, pozitif ucunu da bakır tele bağlayın. Voltmetre 1/2 Volt elektrik yükü göstermeli. Patates yerine limon veya küçük bir bardak limon suyu da kullanabilirsiniz. Telleri birbirlerine yaklaştırarak deneyi tekrarlarsanız voltajın değiştiğini görebilirsiniz. Oluşan voltaj patates ile çelik ve bakır teller arasındaki kimyasal etkileşimin bir sonucudur.

 

 

 

 

 

MALZEMELER

Limon suyu veya sirke , kağıt havlu , 3 tane 100000 ve 50000TL madeni para , votmetre

Kağıt havlyu her biri bir madeni para büyüklüğünde 5 parçaya ayırın.Sonra para büyüklüğünde kestiğiniz bu kağıtlatı tuzlu suya batırın .50bin ve 100 bin lik demir paraların arasına bunları yerleştirin.Resimdeki gibi en üstte 100 bin en altta ise 50 bin liralar gelecek şekilde yerleştirin. Voltmetrenin iki ucunu şekildeki gibi en üste ve en alta bağlayın ve volt metredeki değeri okuyun.Ölçtüğünüz değer çok düşük olacaktır.Böylece pilimizi yapmış olduk.