A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
Bankalararası, (Interbank), Para, Piyasası
Bankalararası (Interbank) Para Piyasası

Bankalararası (Interbank) Para Piyasası

Bankalararası para piyasası normal olarak bankaların kendi aralarında kurmalan gereken bir piyasadır. Ne var ki Türkiye"de bankalararası para piyasası güven ortamının da kurulması gerektiği gerekçesiyle Merkez Bankası tarafından organize edilmiş bulunmaktadır.

Sistem şematik olarak şöyle işler:

Bankalararası Para Piyasasının İşleyişi Merkez Bankası

Fon Fazlası Olan                                 Fon ihtiyacı Olan

(Borç Veren) Banka                             (Borç Alan) Banka

Aslında birbiriyle doğrudan ilişkiye geçebilecek olan iki banka bu şemada gösterildiği gibi Merkez Bankası aracılığıyla ilişkiye geçmektedir. Böyle fon fazlası olan banka fon fazlasını üzerinde anlaşılan gecelik faizle Merkez Bankası"na vermekte, fon ihtiyacı olan banka da yine aynı faizle ihtiyacını Merkez Bankası"ndan karşılamış olmaktadır.

Merkez Bankası, bu işlemi yapmak isteyen bankalardan önceden yeteri miktarda hazine kâğıdını teminat olarak almaktadır.

Eğer Merkez Bankası bu piyasada oluşan faizi düşük ya da yüksek bulursa kendi kotasyonunu da ekrana girebilmektedir. Merkez Bankası bu kotasyonun kendisine ait olduğunu göstermek zorundadır. O nedenle bu kotasyonun yanma yıldız (*) konulmaktadır.

Bankalar çift taraflı kotasyon da verebilirler. Eğer O/N 80/85 gibi bir kotasyon varsa bu ilgili bankanın % 80 faizle fon almak ve % 85 faizle fon satmak istediğini gösterir.
  Ad Soyad
  Yorum