A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
Asp.NET, Üyeler, Arası, Mesajlaşma
Asp.NET Üyeler Arası Mesajlaşma

Asp.NET Üyeler Arası Mesajlaşma

Makalemizin konusu Asp.Net ile basit bir mesajlaşma sistemi…

Aslında sabah 7’de monitörün karşısına geçip yazılacak kadar önemli bir konu olmayabilir ama algoritma olarak çok hoşuma giden bir sistem olduğu için sizlerle paylaşmak istedim.

Şimdi düşünelim ve kafamızda ya da bir Excel tablosu açarak çizmeye,yazmaya başlayalım.

Çok basite indirgenmiş hali ile 2 adet tablo yaratacağız. Bunlardan biri üye tablosu olacak ve mesaj gönderecek olan kişileri tutacak. Diğeri ise Mesajlar tablomuz ki bu tabloda Mesajların nasıl işlediğini,Kimden Kime gideceğini belirleyecek.

Mesajlaşma sistemi 2 mantık ile yapılabilir ;

Eğer çok üyeniz yoksa (bu koşul aynı ismi taşıyacak birden fazla üye için) Kimden ve Kime sütunlarına isim gönderebiliriz.2. Mantık ise birçok üyemizin olduğu bir sistemde,ne kadar çok aynı isimde olan olursa olsun ID’lerimiz Unique olacağından UyeID ile iletişimi sağlamak. Yani bu durumda 2 adet Ahmet olsa bile ID’leri farklı olacağından sadece bir tanesine mesaj gönderilebilecek.

Biz 1. yol ile makalemize devam edeceğiz. Sistemin biraz daha açıklığa kavuşması için küçük bir şema ile açıklayalım.


Şemada 3 üyemiz var ; Ahmet,Hasan ve Nilsu ve 3’ününde kendilerine ait birer unique UyeID’si tabiiki. Mesajlar tablosunda ise mesajların kimden kime gittiği görülüyor ID olarak. Yukarda anlattığımız 2. Sistem…

Kime ve Kimden sütunlarını üye isimlerini kullanarak doldurup, sistemimizi oluşturacağız. Database olarak .MDB dosyası yani Access kullanacağım. Tablo değerlerini aşağıdaki gibi ayarlayarak tablolarımı oluşturuyorum ;

Üyeler Tablosu ;
Mesajlar Tablosu ;

2 Tablomuzuda bu şekilde oluşturduk. Kod kısmına geçmeden önce arkamıza yaslanıp biraz düşünelim…

Bilgisayar benim kim olduğumu bilmeli ki mesaj gönderdiğimde Kimden Tablosu dolu olsun, öyleyse sistemde bir “Kimden” textbox’ım olacak…

Kime mesaj göndereceğimi bilmeliyim ve bunu bir yerlere yazmalıyım… Kime TextBox’ı…

Birde butonumun olması kontrol açısından bana yetiyor. Sayfamız 2 bölmeden oluşacak bunlardan birincisi mesaj gönderme diğeri ise mesajlarımız (Tabii ki insanlarda size mesaj gönderebilir ve gönderecektir de… :) )

Sayfamızı yavaş yavaş tasarlamaya başlayalım… İşlemlerimi 1 sayfa üzerinden yapacağım html hr tagını kullanarak sayfamı 2’ye böldüm… 1. Bölüme yerleştirdiğim tablodan Mesaj göndereceğim için Kime,Kimden ve Mesaj TextBox’ları ile Gönder butonu var. 2. bölüme ise bir datalist koyarak mesajlarımı listeleyeceğim.

Form tasarımını aşağıdaki gibi yaptım ;


Bu sistemimizin kodsuz hali. Şimdi kod kısımlarını yazarak aynı zamanda inceleyelim. Az kontrolüm olduğu için isimlendirmelerini yapmadım. TextBox1..2..3..4 şeklinde şu anda ve Butonlarda Button1..2 isminde… database.mdb isimli database’im App_Data klasöründe kayıtlı.

Mesajımı göndermek için gerekli kodlar aşağıda ki gibidir ;Bu satırlar mesajımı göndermem için yeterli… Şimdi Mesajı nasıl alacağız?

Bunun için DataList1 ismindeki DataList’imizi dolduracağız. Gerekli kodlar yine aşağıda yazıldığı gibidir ;


Bu kodlarda mesaj almama yardımcı olacak. Tabii ki daha öncesinde DataList’te gerekli yerlere Eval ile bilgileri çekeceğiz. Örnek olarak Kimden satırının karşısına

<%#Eval(“Kimden”)%> yazacağız…Eval ile tabloma uygun olarak çektiğim satırlar yukarıda mevcut. Şimdi sistemimizi deneyelim… Mesajlarımız gidiyormu ve alabiliyormuyuz?

Sisteme 2 üye ekledim Sertac ve Sercan adında şimdi birbirleri arasında bir mesaj alışverişi yapalım… Artık mesaj gönderebilir ve alabiliriz. Ben Sercan isminden Sertac’a mesaj göndererek mesajlarımı aşağıdaki gibi okudum ;


Tabii ki bir üyelik sisteminde kimse,kimsenin mesajlarını okuyamayacağı için TextBox4’teki değer değiştirilerek Session’dan alınması daha mantıklıdır. Böylece kullanıcının Mesajlarim.aspx sayfasına girmesi mesajlarını görmesi için yeterli olacaktır.

Bu makalemizin de sonuna geldik,umarım yararlı olmuştur arkadaşlar. Geliştirilebilir diye düşünüyorum ve geliştirildiği zaman gerçekten çok hoş oluyor. Bir forum sisteminin en basitleştirilmiş hali olarak görüyorum bu sistemi.


  Ad Soyad
  Yorum