A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ Ekle
ASP.NET ile mail gönderme

ASP.NET ile mail gönderme

 Bu makalede ASP.NET ile formdaki verileri e-mail yolu ile gönderme işlemini inceleyeceğiz.Projelerimizde ki iletişim sayfalarında olabilir veya farklı bir senaryoda biraz önce de belirtitğim gibi oluşturduğumuz formlardaki kullanıcılardan alacak olduğumuz verileri e-posta yolu ile herhangi bir yere göndermek isteyebiliriz ki bana göre bu durum bir web projesinin neredeyse olmazsa olmazlarından dır. Dilerseniz şimdi bu işlemi nasıl gerçekleştireceğimizi adım adım görelim..

Öncelikle sayfamıza kullanıcıdan bilgileri alabilmemiz ve bu gönderim işlemini tetiklemesi için bir gerekli kontrollerimizi sayfamıza ekleyelim. Bu örneği bir iletişim sayfası şeklinde hazırladığım için ben sayfaya kullanıcıda ad ve soyad bilgileri, e-posta bilgisi ve mesajını yazabilmesi için üç adet textbox kontrolü ve bir adette button kontrolü ekledim.

Iletisim.aspx
Görsel olarak;
Şimdi gelelim Iletisim.aspx.cs kısmına ve işlem için gerekli kodlarımızı yazalım.

Öncelikle textboxlardaki değerlerin tamamını birleştirmek için bir StringBuilder sınıfından faydalanıyoruz..Şimdi textboxlardaki değeri Mesaj isimli stringBuilder'ımıza ekleyelim.Şimdi MailMessage sınıfından faydalanarak mesaj gönderme işlemine geçiyoruz..MailMesage için dört farklı biçimde tanımlama gerçekleştirebiliriz. Burada bizim kullanacağımız son seçenek olacak. Öncelikle e-postanın gönderme işlemi için gönderimi yapacak olan adresi string türünden tanımıyoruz. Ardından yine string türünden içeriğin hangi adrese gönderileceğini tanımlıyoruz ve son olarakta mesajın içeriğini.
Ardında mail gönderme işlemi için smtp adresimizi tanımlıyoruz.


İçeriği gönderecek olan mail adresimizi ve şifresini belirtiyoruz..


ve son olarakta gönderim işlemini yapıyoruz.. Genel itibari ile yaptıklarımızı toparlayacak olursak ;
Neredeyse her projemizde ihtiyaç duyduğumuz e-mail gönderme işlemini incelemeye çalıştık. Farklı ihtiyaçlarınız doğrultusunda bu uygulamayı kendi senaryonuza göre değiştirebilmeniz açısından her adımı açıklayarak anlatmaya çalıştım.

Faydalı olması dileğiyle... 

Mahmut TEMUR

http://www.mahmuttemur.com
e-posta : mahmuttemur@windowslive.com

 • diline pelesenk olmak ne demek
 • dillere pelesenk olmuş ne demek
 • pelesenk
 • pelesenk ne demek
 • Pelesenk Ne Demek – Pelesenk Sözlük Anlamı
 • pelesenk olmak ne demek
 • pelesenk olmak ne demektir
 • pelesenk olmuş ne demek
 • Yüksek Yüksek Tepelere sözleri
 •   Ad Soyad
    Yorum