A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
Anakart, Üzerindeki, Jumper, Ayarları
Anakart Üzerindeki Jumper Ayarları

Anakart Üzerindeki Jumper Ayarları

(INTEL DB440FX ANAKART AYARLARI)

JUMPER AYARLARI;


 
Yukarıdaki şema jumperların yerini ve numaralarını  göstermektedir.

Fonsiyon

Jumper

Konfigürasyon

Password Clear

J8H1-D

2-3 password aktif (default;fabrika ayarında)

1-2 password clear pasif

CMOS Clear

J8H1-C

5-6 keep(sakla)-default

4-5 clear(sil)

BIOS Setup Erişimi

J8H1-D

5-6 erişim aktif(default)

4-5 erişim pasif

Floppy  Write Erişimi

J8H1-A

5-6 yazmak aktif(default)

4-5 yazmak pasif

İşlemci Frekansı

J8H1-A,B,C

Aşağıda gösterilmektedir

BIOS Recovery (Yeniden kurma)

J9E1

5-6 normal işlem yap(default)

4-5 BIOS� tekrar kur

 

İŞLEMCİ FREKANSI;

İç Saat Frekansı

Dış Veri Yolu Hızı

İç saat/Dış veri=SFÇ

J8H1-A

Jumperları

J8H1-B

Jumperları

J8H1-C

Jumperları

233

66

3.5

2-3

 

2-3 ve 5-6

 

2-3

266

66

4.0

1-2

 

1-2 ve 4-5

 

2-3

 

Bu Anakartın CPU voltaj gereksinimi 3.3V �ur.Yanlız Pentium 2 grubuna girdiği için voltaj ayarı otomatik olarak yapılmaktadır.

Password Clear; Bu Jumper, şifre unutulduğunda şifreyi silmek için kullanılır.Fabrika ayarı 2-3�e olur(password aktif).Şifreyi silmek için bilgisayar kapatılır, jumper 1-2�e getirilir ve bilgisayar tekrar açılır.Sonra bilgisayar kapatılır ve jumper, normal işlemi eski haline getirmek için 2-3� takılır.Eğer jumper 1-2�e ise(password pasif) ,kullanıcı şifre koyamaz.

Clear CMOS; Bu jumper,CMOS ayarlarını reset edip fabrika değerlerine getirir.Bu işlem her sistem BIOS� güncellendiğinde yapılmalıdır.Bu jumper için fabrika ayarı 5-6�ır(CMOS ayarlarını tut).CMOS ayarlarını reset edip fabrika ayarına getirmek için bilgisayar kapatılır ve jumper 4-5� takılır.Bilgisayar tekrar açılır.Bilgisayar �VRAM jumper tarafından silindi�mesajını verince bilgisayar kapatılır ve normal işleyişi eski haline getirmek için jumper 5-6�a takılır.

BIOS Setup erişimi; Bu jumper, setup programına erişimi aktif veya pasif hale getirir.Fabrika ayarı 5-6�adır(erişim aktif). Erişimi pasif hale getirmek için jumper 4-5� takılmalıdır.

Floppy write erişimi; Bu jumper, sisteme bağlı olan tüm floppy sürücülerinin üzerine yazma özelliğini aktif veya pasif yapar.Fabrika ayarı 5-6�ır(yazma yetkisi aktif).Bunu pasif yapmak için jumper 4-5� takılmalıdır.

BIOS Recovery(yeniden kurma); Bu jumper,düzeltilmesi imkansız bir bozukluk olduğunda BIOS verilerini bir disketten yeniden kurmaya yarar.Fabrika ayarı ve normal işlem gördüğü jumper 5-6�ır.BIOS� yeniden kurmak için bigisayar kapatılır, jumper 4-5� takılır ve bilgisayar tekrar açılıp BIOS yeniden kurulur.BIOS kurulduktan sonra bilgisayar kapatılıp jumper  tekrar 5-6a takılır.