A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ Ekle
AMERİKA DA TRİZM

AMERİKA DA TRİZM

                                                                         AMERİKA DA  TRİZM

Şan, şöhret, birbirinden güzel evler, dünya çapında alışveriş.... Şehirde ziyaret edilecek yerlerden biri Televizyon ve Radyo Müzesi
’dir. Bunun dışında Rodeo Drive ve civarındaki bulvarlar lüks alışveriş imkanı sunmanın yanısıra renkli LA hayatından görüntüler sunar.


 

Hollywood

Dünyaya sinemayı armağan eden bu şehrin en renkli noktası yıldızlarla süslü kaldırımları ile Hollywood Bulvarı’dır. Bulvarın en fazla turist çeken noktası ise Mann’s Chinese Theatre’dır. Efsane olmuş isimlerin el ve ayak izlerinin olduğu bu eski sinema salonuna günde binlerce insan akın eder. Kiralık arabanız varsa dar kanyon yollarından Hollywood işaretine gitmeye çalışarak renkli ve Hollywood günü yaşayabilirsiniz (ama o tepeye hiçbir zaman ulaşamazsınız!). Eğer tüm gününüzü Hollywood’a ayıracaksanız, o zaman "Ripley’s Believe It Or Not Museum" ve "Hollywood Wax Museum" da gezebileceğiniz yerlerdendir.

 

 

Universal Studios

Sinemanın sihrinin yaratıldığı en meşhur noktalardandır. Los Angeles gezisinin bir gününü mutlaka ayırmanız gereken bu Stüdyolarda çocuklar gibi eğlenerek ve düzinelerce resim çekerek unutulmaz birgün geçirirsiniz. Sonuncusu 4’te kalkan 45 dakikalık Tram Turu alıp stüdyoları gezmeyi ve Jurassic Park, Back to the Future, Terminator, Waterworld gibi attraksiyonları görmeden ayrılmayın! Gece parkın hemen çıkışında bulunan Universal City Walk akşam yemeğiniz için en ideal yer olacaktır.

 

Disneyland

Los Angeles’a gelenlerin görmeden ayrılmadıkları bir nokta daha. Tam anlamıyla 7’den 70’e tüm yaşlara hitap eden bu masal şehrinde mükemmel bir gün geçirebilmek için hava koşullarını ve lastik ayakkabıyı unutmayın. Sayısız atraksiyon ve renkli görüntüler için fotoğraf makinesi şarttır!

 

Griffith Park

Amerika’nın en büyük parklarından biri olan Griffith Parkın içinde piknik alanları, at binme parkurları, yürüyüş ve hiking parkurları, gözlem evi, çocuk oyun alanları, golf alanları, LA Hayvanat Bahçesi bulunmaktadır. Şehrin içinde günübirlik şehirden kaçmak için Griffith Park’ı deneyin. Gözlem Evi Los Angeles’i tepeden kuşbakışı gürebileceğiniz en ideal noktadır.

 

Venice Beach

Çılgınlığın şekil bulduğu nokta. Ne olursa olsun Pazar sabahınızı Venice Beach’te bir yürüyüşe ayırın. Upuzun bir sahil boyunca kumların kenarında aklınıza gelebilecek herşeyi satan, her kesimden insan bulacaksınız. Los Angeles ruhunu tanıyabilmek için faydalı bir yürüyüş! Fotoğraf makinenizi ve rahat bir çift ayakkabıyı unutmayın. Pasifik Okaynusu’na ayağınızı sokmak için de iyi bir fırsat!

 

Museum of Tolerance

İnsanlığa insanlık dersi vermeyi amaçlayan ve günlük birçok olayda Los Angeles medyasına ayna olan bir müze. Irk ve kültürel toleransı sergilemeyi amaçlayan bu müzede duvar boyunda Amerika’daki nefret gruplarını belgeleyen bir bilgisayar haritası bulunmaktadır. Nazi Holokostu ile ilgili olarak da dünyanın en meşhur müzelerinden biri sayılır.

 

Getty Center

San Diego otoyolunun tepesinde kurulu bu müze, özel koleksiyoncu Paul Getty’nin koleksiyonunu sergilemektedir. İleri teknoloji ile işletilip korunan bu müzede eski Yunan heykellerinden Rönesans resimlerine, Van Gogh’lardan 20. yüzyıl fotoğraflarına kadar her türlü sanat eserini bulabilirsiniz. Müze aynı zamanda Los Angeles’a ve Pasifik’e doğru müthiş manzaralar sunar.

 

Marina Del Rey

LA şehrinin en büyük marinasıdır. Sahili çevreleyen restoranlarda yemek yiyerek marinayı gezebilir ve şanslıysanız oyun oynayan fok balıklarını görebilirsiniz. Büyük şehir atmosferinden kaçmak ve okyanus havası almak için güzel bir noktadır.

 

Malibu

Hemen hemen bütün büyük yıldızların yaşadığı bu şehri sahilden turlayabilirsiniz fakat maalesef ünlülerin evlerini göremezsiniz. Milyonlarca dolara malolan evler tamamen güvenlik çemberleri altındadır. Kuzeye doğru çıkarken Pepperdine Üniversitesini geçtikten sonra sahilde bir noktada parkederseniz çıplak ayakla kumsalda yürüyüş yapabilir ve okyanusa sıfır olağanüstü evler görebilirsiniz. Sahilin birçok noktası dünya sörfçülerinin en gözde mekanlarındandır. Ayrıca Malibu tepeleri LA sakinlerinin en gözde hiking tepeleridir.

 

Santa Monica

Okyanus kenarına kurulu Santa Monica ziyeretçilerine 24 saat eğlence sağlar. Gün içinde kumsal trafiği, Santa Monica Pier’deki (rıhtım) oyun parkı ve restoranlar, sahilde bisiklete binip paten yapan binlerce insan, sahile paralel 3. caddede bulunan ve trafiğe kapalı olan 3rd Street gün boyu ve geceleri cıvıl cıvıldır. Santa Monica’da güzel bir gün için sabah bir bisiklet turu (Venice Beach’e kadar), daha sonra 3rd Street’de bir yürüyüş ve öğle yemeği, ve birbirinden güzel dükkanlarda kesenize göre alışverişi tavsiye ederim.

 

PCH

Pasifik’e paralel giden bu şehirler arası yol, Batı sahilinde uzun zaman geçirecekseniz mutlaka görmeniz gereken bir yerdir. Aynı otoyol üzerinde kalarak olağanüstü Pasifik manzaraları ile güneye San Diego’ya ve kuzeye San Francisco’ya kadar çıkabilirsiniz. Eğer bir sahil turu düşünüyorsanız, Los Angeles San Francisco arası kendinize 3 gün verin ve Carmel, Monterey gibi ufak sahil kasabalarında kalarak bir rüya tatili yaşayın.

 

Big Bear ve Lake Arrowhead

Los Angeles’tan bir ila 2 saat araba mesafesinde olan bu dağ şehrileri kış aylarında başka türlü kar göremeyen Los Angeles’lıların akın akın kayağa gittiği noktalardır. Bir doğa harikası olan Lake Arrowhead’de bir saat boyunca tırmanacağınız dağın zirvesinde anı zamanda Los Angeles’ın su kaynaklarından biri olan Arrowhead gölünü göreceksiniz. Big Bear’de kiralayağınız şale tipi evlerin hepsi kayak pistlerine son derece yakındır. Sezonuna göre 4 ila 20 kişi kalabileceğiniz müstakil evleri 70-200 dolar arasına kiralayabilir ve yaz kış mükemmel bir doğa tatili yapabilirsiniz.

 

Long Beach ve Queen Mary

Değişik bir gün geçirmek için Long Beach’e kadar uzanabilirseniz Queen Mary gemisi ve restoranlarını deneyebilirsiniz. Sahile demirli bulunan bu büyük transatlantikte lüks restoranlara rezervasyon gerekmektedir. Ayrıca, geminin içindeki 365 odalı otel de çok iyi hizmet sunmaktadır. Gezi ücreti $ 12’dır ve 710 otoyolu ile ulaşılır.