A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ Ekle
Amerika’yı Vergiye Bağlayan Tek Devlet

Amerika’yı Vergiye Bağlayan Tek Devlet

Amerikan gemileri 18. yüzyılın sonlarında Akdeniz ticaretinin getireceği kazancı hesaba katarak Akdeniz"e yöneldi. Ancak o yıllarda Osmanlı"nın Kuzey Afrika"daki Garp Ocakları ile antlaşma yapmadan Akdeniz"de güvenli bir şekilde ticaret yapmak mümkün değildi. Fransa, Akdeniz"deki ticaret gemilerinin güvenliğini sağlamak için Osmanlı"ya yıllık 200.000 İspanyol doları vergi ödemekteydi. Bu miktar İngiltere için de yıllık 280.000 İspanyol doları olarak belirlenmişti. Osmanlı Korsan Gemileri, Osmanlı Devleti ile barış antlaşması yapmayan devletlere ait gemileri otomatik olarak "düşman" kabul ettiklerinden bu sularda dolaşan Amerikan gemilerine de saldırmakta ve mürettebatını esir etmekteydiler.

25 Temmuz 1785"te, ABD bandıralı ilk gemi Cezayir açıklarında Osmanlı korsanlarınca ele geçirildi. Bu gemi, Boston Limanı"na bağlı Kaptan Isaac Stevens"in idaresindeki Maria idi. Daha sonra Philadelphia Limanı"na bağlı Kaptan O’Brien idaresindeki Dauphin de Osmanlı korsanları tarafından yakalandı. 1793 Ekim ve Kasım aylarında ise tam 11 ABD gemisi Osmanlılar’ın eline geçti.
ABD kamuoyunda artık iyice büyük bir sorun olmaya başlayan durum karşısında Amerikan Kongresi"nde tedbirler alınması istendi. Kongre, Başkan G. Washington"a bir savaş filosu kurması için 688.000 altın dolar harcama yetkisi verdi. Fakat bu donanma da Osmanlı korsanlarıyla baş edemeyince ABD yönetimi Osmanlı"ya yıllık vergi ödemek zorunda kaldı. 5 Eylül 1795 (21 Sefer 1210) tarihinde, tamamı 22 fasıl ve bir hatimeden mürekkep Dostluk ve Barış Anlaşması"na göre Amerika, Cezayir"de bulunan esirlerin bırakılması için 642.500 dolar "Haraç" ödeyecek ve her sene 12.000 Cezayir Altını karşılığı 21.600 dolar "Vergi" verecekti. Anlaşma 7 Mart 1796"da Amerikan Kongresi"nce de onaylandı. Böylece Amerikan Kongresi, Osmanlı Devleti"ne resmen vergi mükellefi oldu. Amerika, "Garp Ocakları"na vergisini 1824 yılına kadar ödemeye devam etti.  Ad Soyad
  Yorum