A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
allah, ın, gönderdiği, peygamberler, neden, meleklerden, seçilmemiştir
allah ın gönderdiği peygamberler neden meleklerden seçilmemiştir

allah ın gönderdiği peygamberler neden meleklerden seçilmemiştir

 

PEYGAMBERLER NEDEN MELEKLERDEN SEÇİLMEMİŞTİR?

İnsan yeryüzünün en mükemmel yaratılmış varlığıdır. Yaratılış gayesi Allah’ı tanımak ve O’na iman ve ibadet etmektir. Fakat her insan kendi akıl, bilgi ve tecrübesi ile Allah’ı tanıyamaz ve O’na nasıl ve ne şekilde ibadet edilmesi gerektiğini bilemez.

Allah gönderdiği ilahi kitaplar ve peygamberler ile O’na nasıl ve ne şekilde ibadet edilmesi gerektiğini öğretmiştir. Peygamberler Allah’ın mesajlarını insanlara iletirken aynı zamanda bunun hayatta nasıl ve ne şekilde tatbik edilmesi gerektiği konusunda iyi bir örnek olmuşlardır.

Bu durumda insanlar arasında aklen ve ruhen mükemmel olan peygamberlerin seçilmesini sağlamıştır. Eğer bu peygamberler insanlardan değil de meleklerden olsaydı pek çok sorunlar beraberinde meydana gelecekti.

Her şeyden önce melekler farklı özellikler sahip varlıklardır. Onlar yemezler, içmezler, uyumazlar, hastalanmazlar. İnsana ait özellikleri taşımayan bir varlık insan için örnek olamaz. Bu nedenle insana örnek olabilecek en iyi varlık yine insanlar içerisinde olacaktır ki bu da peygamberlerdir. Şayet Allah insanlardan değil de meleklerden peygamber seçseydi inkarcılar onu örnek almamak için asıl o zaman mazeret sunacaklardı.  

Peygamberlerin Allah tarafından insanlar arasından seçilmesini kabullenmek istemeyen inkarcılar peygamber olacak kişinin olağanüstü güçlere sahip varlıklar veya melekler olması gerektiğini savunmuşlardır. Bu durum Kur’an-ı Kerim’de “(Onlara) De ki: Eğer yeryüzünde yerleşmiş gezip dolaşan melekler olsaydı, elbette onlara gökten, peygamber olarak bir melek gönderirdik.” (İsra -95) ayetiyle cevap verilmiştir.

  Ad Soyad
  Yorum