A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
AjaxWP, (Adı, Üstünde)
AjaxWP (Adı Üstünde)

AjaxWP (Adı Üstünde)

Şimdi anlatacağım konu uzun zamandır aklımdaydı. aYYas
"ın da gazıyla anlatayım dedim :D AjaxWP
Wordpress"inizi hızlandırmayı amaçlayan ve günlüğünüzü Ajax ile donatan bir sistem. Bunun sayesinde örneğin bir yazıya tıkladığınızda sayfanın tamamı yenilenmez, sadece içeriğinizi görüntülediğiniz kısım değişir. Böyle anlatınca pek anlaşılmıyor sanırım :D Bunu düşünerek buraya
kurdum bu sistemi. Adresini verdiğim siteye girip yukardaki "İletişim Formu Eklentisi"ne tıklayarak, sitede arama yaparak veya "AjaxWP’yi Denemek İçin Tıklayın" başlığına tıklayarak AjaxWP"nin neler yapabildiğini görebilirsiniz.

Bu gördükleriniz sakın zor sanmayın. Tam tersine inanamayacağınız kadar basit ;)

KURULUM

Şimdi size anlatacağım bir eklenti değildir. Sadece bir kaç dosyayı sitemize göndermemiz ve bir kod eklememiz gerekli. Dosyamızı buradan
indirelim. Paketten çıkan dosyalardan ajax-wp.php isimli dosyayı Wordpress günlüğümüzün ana dizinine yani wp-config.php ile aynı dizine yükleyin. Paketin içindeki klasörlerden js klasörünü temamızın bulunduğu klasöre gönderin. (Örn. siteniz/wp-content/themes/temanız/js/ olmalı) Paketin içinden çıkan diğer bir klasör olan images klasöründeki tek resmi (loading.gif) temanızın resimlerinin bulunduğu klasöre gönderin. (Örn. siteniz/wp-content/themes/temanız/images/ gibi birşey olmalı)

Son olarak temamızın header.php dosyasında < head >... < / head > tagleri arasında herhangi bir yere şu kodları ekleyin.

a>Düz Metin
/js/prototype.js">/js/prototype-extensions.js">
/js/scriptaculous.js?load=effects">
/js/unFocusHistory.js">
/js/ajax-wp.js">


ajax_wp_updatable_element = "content";
ajax_wp_blog_title = "Sitenizin ismi";
ajax_wp_blog_base_path = "/";
ajax_wp_permalink = "mod-rewrite";
ajax_wp_updatable_element_tag = "div";
ajax_wp_search_field = "s";
ajax_wp_update_mode = "quick";
ajax_wp_loading_image = "http://www.siteniz.com/wp-content/themes/Blix/images/loading.gif";

End
AjaxWp Code -->

Kodun açıklaması ise şöyle;

ajax_wp_updatable_element = en önemli seçenektir. Sitenizde yazıların yani içeriğin değişmesini istediğiniz div seçicisinin ismini girmelisiniz. Örnekle açıklayayım. Blix temasının index.php dosyasında bizi ilgilendiren kod şu şekildeydi;
 

Bu koda göre belirttiğim yere "content" yazmam gerekiyordu ve dikkat ettiyseniz "div" seçicisi kullanılıyor.

ajax_wp_blog_title = "Sitenizin ismi";
ajax_wp_blog_base_path = sitenizin dizini. Ana dizindeyse / yeterli olacaktır.
ajax_wp_permalink = eğer benim sitemde kullandığınız gibi kalıcı bağlantılarınızı ayarladıysanız (p=12 yerine başlık yazıyor yani) "mod-rewrite" yazmalısınız. Eğer günlüğünüzü kurduğunuz gibi kullanıyorsanız "querystring" yazmalısınız.
ajax_wp_updatable_element_tag = değişen seçicim div seçicisiydi. Sizde de büyük ihtimalle öyledir. Değiştirmeden deneyin.
ajax_wp_search_field = eğer arama kriterinizi değiştirmediyseniz ki %90 değiştirmemişsinizdir burası örnekte verdiğim gibi s kalsın.
ajax_wp_update_mode = burasını değiştirmenize de gerek yok. Ama bilginiz olsun "quick" ve "full-page" değerlerini alabilir.
ajax_wp_loading_image = temanızın resim klasörünün adresini buraya yazın.

Umarım memnun kalırsınız. Bunun bir dezavantajı var ki o da sitenizin url"sini biraz kötü gösteriyor. Gül diken meselesi yani :)

Güle güle kullanın efem...  Ad Soyad
  Yorum