A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ Ekle
Ajax Control Toolkit Kasım 2011 Sürümü

Ajax Control Toolkit Kasım 2011 Sürümü

Geçtiğimiz günlerde Ajax kontrollerine ait yeni bir güncelleme olan kasım 2011 sürümü yayınlandı. Bu sürümle yeni bir balon popup controlü eklenmiş olup hali hazırdaki tab kontroller üzerinde de bir takım yenilik ve düzenlemeler yapılmış durumda. Dikey tab kontroller, klavyede tab navigasyonuda bunlardan bazıları.

Bağlantıyı kullanarak a rel="nofollow" href="http://ajaxcontroltoolkit.codeplex.com/" target=_blank>CodePlex
üzerinden yeni sürümü indirebilirsiniz.

Alternatif olarak Ajax Control Toolkit son sürümü almak için hızlı ve kolay bir şekilde a rel="nofollow" href="http://nuget.org/" target=_blank>NuGet
kullanmaktır. Visual Studio 2010 üzerinde (package manager)paket yöneticisinden konsolu açın ve resimde gördüğünüz komutu girin.

Yükleme gerçekleştirildikten sorna projenizi derlemeniz gerekiyor. Projeyi bir kez daha derledikten sonra proje üzerinde örnek bir denemeyle yüklenen ajax toolkit intellisense’ine göz atabilirsiniz.

Şimdi bu yeni sürümle gelen değişiklikleri teker teker inceleyelim.

Balon Popup Kontrol Kullanımı

Neden balon popup kontrol eklendi?

CodePlex üzerindeki oylamalara göre Ajax Control Toolkit için en çok talep edilen yeni özelliklerden biride balon popup kontrolü oldu.

Peki tam olarak ne için?

Herhangi bir kontrole tıklandığında veya herhangi bir kontrole odaklanıldığında veya herhangi bir kontrole ait bir mesajın görüntülenmesini istediğinizde kullanabilirsiniz. Örneğin, bir form üzerindeki metin kutularına ait talimatları görüntülemek için kullanabilirsiniz.

Balon popup oluşturmak için kullanılan kod bloğu aşağıdaki gibidir:

Ayrıca bir metindeki herhangi bir kelimeyi açıklamak içinde kullanabilirsiniz.

Buradaki bağlantının üzerine gelindiğinde görüntülenen balon popup kontrolüne ait kod bloğu aşağıdaki gibidir:

Balon popup kontrolü kullanılırken şu dört önemli özelliği bilmemiz gerekiyor.

# BalloonSize - Balon boyutları, küçük, orta ve büyük olabilir.

# BalloonStyle - Balon stilleri, dikdörtgen ve bulut şeklinde olabilir.

# UseShadow - true iken, açılır pencere biçiminde görünür.

# Position - Konum için, Auto, BottomLeft, BottomRight, TopLeft, TopRight değerleri alabilir. Varsayılan olarak auto değeri seçilidir.


Aşağıdaki ekran görüntüleri bu ayarların popup balon görünümülerinin nasıl etkilendiğini göstermektedir:


Özelleştirilmiş Popup Balon

CSS ve sprite özelliklerinden yararlanarak popup balon için kendi stilinizi oluşturabilirsiniz. Ajax kontrol toolkitin örnekler sitesinde de oval görünümlü özel bir stil oluşturulmuştur.

Bu stil için CSS sınıfına ait CustomCssUrl ve CustomClassName gibi özelliklerden yararlnarak özel bir popup balon oluşturulmuştur.

Balon popup kontrolü hakkında daha fazla bilgi edinmek için, ajax control toolkit sitesinden örneklere göz atabilirsiniz. a rel="nofollow" href="http://www.asp.net/ajaxlibrary/ajaxcontroltoolkitsamplesite/balloonpopup/balloonpopupextender.aspx" target=_blank>BalloonPopupExtender
hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın.


Tab Kontrollerindeki Gelişmeler

Bu sürümde daha çok varolan tab kontrolleri için birkaç önemli yeni özellikleri tanıttıldı. Ayrıca tüm tab kontrolleri için top-voted hatası düzeltildi.

OnDemand Özelliği

Tab kontrolleri olan bir web formu düşünün. Bunlar Müşteriler ve Ürünler. Müşteriler sekmesine tıkladığımızda Müşteriler lsitesini, Ürünler sekmesine tıkladığımızda Ürünler listesini görmek istiyoruz.

Ajax Control Toolkit Kasım 2011 sürümü tab kontrolü için OnDemand adında yeni bir özellik içerir. Tab kontrolü için OnDemand özelliği true değerine ayarlandığında, ancak tıklandığında panele veri yüklenmesi olayı gerçekleşecektir. Bu durumda isterseniz görüntülenecek içeriği istediğiniz biçimde sorgulatarak listelenmesini sağlayabilirsiniz.

Aspx dosyasındaki kod bloğunu aşağıdaki ekran görüntüsünden inceleyebilirsiniz.

Yukarıda dikkat edeceğiniz gibi TabContainer için OnDemand = "True" değeri girilmiş. Her iki sekme içinde verileri görüntülemek için birer DataGrid ve SqlDataSource nesnelerinden yararlanılmış.

Ve sayfanın arka planda çalışan kod bloğuna göz atacak olursak;

Arka planda ürünler için SqlDataSourceSelecting olayının kullanıldığı bir event handler içerdiğini görüyoruz. Debugger.Break() metodu çağrılarakta hata ayıklayıcıdan çıkması sağlanmış. Bu şekilde ürünlerin listesi alındıktan sonra işimiz bittiğinde SqlDataSource üzerinden silebiliriz.

OnDemand özelliği false olduğunda sayfa ilk yüklendiğinde tüm sekmelere ait içerikte yüklenmiş olacaktır. Yani sayfa ilk yüklendiğinde seçili olmayan diğer sekmeler dahil tüm içerik yüklenmiş olarak kalacaktır. Seçili olmayan sekmelerin içeriği seçili olana kadar gizlenmiş olarak kalır.

Bir sekmedeki içeriğin yüklendiğinde daha fazla kontrole sahip olmasını istiyorsanız OnDemandMode özelliğinden yararlanabilirsiniz. Bu özellik için aşağıdaki değerler dikkate alınır:

# None - Sayfa ilk yüklendiğinde sekmeye ait panel açılmadan yüklenmez.

# Once - Sekme seçildiğinde panel açılana kadar yükleme için bekler.

# Always - Sekmeye ait panel her açıldığında yüklüdür.

Bağlantıdan a rel="nofollow" href="http://www.asp.net/ajaxlibrary/ajaxcontroltoolkitsamplesite/tabs/tabs.aspx" target=_blank>onDemandMode
için canlı demo örneğini inceleyebilirsiniz.


Vertical Tabs - Dikey Sekmeler

Kasım 2011 sürümüyle artık dikey sekmelerde desteklenmektedir.

Dikey sekmeler oluşturmak için, TabContainer’ın UserVerticalStripPlacement özelliğine true değerini atayabiliriz.

Ek olarak, sekme panellerinin sol veya sağ ya da üst veya alt kısmında görünür olup olmadığını kontrol etmek için TabStripPlacement özelliğini kullanabilirsiniz.


Tab Klavye Navigasyonu

Tab kontrolleri için en çok talep edilen özelliklerden biri de kalvye üzerinden geçişlerdi. Artık ok tuşları ve Home - End tuşlarıyla kalvyeden sekmeler arasında geçiş yapmak mümkün.

a rel="nofollow" href="http://www.asp.net/ajaxlibrary/ajaxcontroltoolkitsamplesite/tabs/tabs.aspx" target=_blank>Sekmeler
için yer alan demolara göz atarak yeni klavye navigasyon desteğini deneyebilirsiniz.


Yeni balon popup kontrolü ve tab kontrollerinde yapılan gelişmelerden en iyi şekilde yararlanmanızı umarız.


a rel="nofollow" href="http://stephenwalther.com/blog/archive/2011/11/16/ajax-control-toolkit-november-2011-release.aspx?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=feed%3a+stephenwalther+%28stephen+walther+on+asp.net+mvc%29" target=_blank>Kaynak
için bağlantıya göz atabilirsiniz.


Haberci Grup adına S!LV3R tarafından hazırlanmıştır.


  • diline pelesenk olmak ne demek
  • dillere pelesenk olmuş ne demek
  • pelesenk
  • pelesenk ne demek
  • Pelesenk Ne Demek – Pelesenk Sözlük Anlamı
  • pelesenk olmak ne demek
  • pelesenk olmak ne demektir
  • pelesenk olmuş ne demek
  • Yüksek Yüksek Tepelere sözleri