A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
AJAX’ta, İki, Terim, “Prototype, , Xajax”
AJAX’ta İki Terim “Prototype, Xajax”

AJAX’ta İki Terim “Prototype, Xajax”

Birlikte Ajax öğrenmeye devam ediyoruz… Daha önce bahsettiğim gibi Ajax, tarayıcınızın sayfa yenilenmeden sunucuyla veri alışverişini sağlar ve veriyi yine tarayıcınızda görüntüler. Ajax deyince karşımıza iki önemli terim çıkıyor, “Prototype ve Xajax”. Kısaca;

Prototype: Javascript Xajax : Php + Javascript + …


Şimdi bu sınıflardan “Genel” oalrak detaya inmeden bahsedelim. Bu makaleyi konuya girş gibi düşünün. Daha sonra bu sınıflara örnek vereceğim. Sakın makaleyi okuyup anlamazsanız gözünüz korkmasın, örnekleri görünce hmmm kolaymış diceksiniz ;)

Prototype

Prototype denince aklınıza gelmesi gereken şey öncelikle Javascript’tir. İçinde birçok Javascript uygulamasını barındıran bir dosya, bir sınıftır. Bununla neler mi yapabiliriz? Hazırlamış olduğumuz bir formun Gönder tuşuna basıldığında form verilerinin girilip girilmediğini veya doğruluğunu bu sınıf ile kontrol edebiliriz.

Xajax

Xajax denilince de aklınıza öncelikle Php gelmesi lazım. Fakat Php tek başına yeterli değil. Tam olarak anlatmak gerekirse; Xajax Php, JavaScript, HTML, XMLHttp ve XML kullanarak tarayıcı ve sunucu arasındaki alışverişi ve verileri göstermeyi gerçekleştiriyor.

PHP : Sunucudaki işlemleri yapmak için JavaScript : Tarayıcıdan sunucuya istekler göndermek ve sunucudan gelen istekleri almak ve işlemek için HTML : Tarayıcıda veriyi göstermek için XMLHttp : Tarayıcı ile sunucu arasındaki alışverişi sağlayan teknoloji XML : Veri alışverişi türü

Hem Xajax hem de Prototype’in kullanımı için gerekli sınıf dosyaları kendi adreslerinden indirilir ve işlem yapacağınız dosya içinde çağırılır.

Xajax merkezi: http://www.xajaxproject.org/Prototype merkezi: http://prototype.conio.net/

Şimdilik bu kadar. Bir sonraki yazımda yani örneklerde görüşmek üzere…  Ad Soyad
  Yorum