A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
, Virüsleri
Ağ Virüsleri

Ağ Virüsleri Ağ Virüsü Nedir? Ağ virüsleri bilgisayarınıza bulaşan virüslerden çok farklıdırlar. Ağ virüsü bir ağ üzerindeki bilgisayarlardan birinden ağda paylaşılan klasörlere bulaşıp daha sonra ağdaki tüm bilgisayarlara da bulaşabilen bir virüs çeşididir. Mesela bir internet cafede bir bilgisayara ağ virüsü bulaştı bundan cafedeki tüm bilgisayarlar etkilenebilir. Ağ virüsleri ağ yoluyla blaştığı için aynı anda birçok bilgisayarı da etkilemesi olağandır. Bu tür virüsler savunmasız bir sistem bulduklarında anında bulaşır ve tüm ağa yayılmaya çalışırlar. En ünlü ağ virüsü türleri Nimda ve SQLSlammer"dır. Normal Virüslerden Farkı Nedir? Ağ virüslerinin normal virüslerden farkı sadece bir bilgisayarı etkilemeyip aynı anda ağdaki bütün bilgisayarları etkilemesidir. Bu yüzden de ağ virüsleri diğer virüslerden farklı olarak daha tehlikeli olabilirler.  Eğer antivirüs ayarları düzgün yapılmazsa bu virüslerdn kurtulmak biraz zorlaşabilir ve sisteminize bu tehlikeli virüs farkında olmadan sızabilir; banka hesapları, facebook, twitter vb. bütün şifrelerinizi analiz edip çalabiliriler.
Korunmak İçin Neler Yapılmalı?

Ağ virüslerinden korunmanın en güvenilir yolu ağdaki tüm bilgi,sayarlara güvenilir bir Internet Security programı kurmaktır. Örneğin Kaspersky Antivirüs, Norton Antivirüs vs. Aksi halde bu türk virüsler çok basit görünebilecek güvenlik zaaflarından yaralanarak bilgisayarlara çok kolay derin zararlar verebilirler. Ağ virüsleri işletim sistemi zaafiyetlerini kullandıkları için işletim istemleri ve güvenlik yazılımları güncel tutulmalıdır. Aksi halde bu ağ virüsü ağdaki birçok bilgisayara erişim sağlayıp birçok zararlı işe de davetiye vermiş olurlar.  

Bu Virüs Nasıl Temizlenir?

Bu virüsün sisteminizde olduğunu eğer anladıysanız virüsü daha da ilerlemeden durdurmanız gerekir. Eğer virüsün bulunduğu paylaşım dizinini bulduysanız, virüsü görev yöneticisinden kapatıp silebilirsiniz. Tabi bu virüsün türüne göre değişir. Eğer sisteminize daha güçlü bir virüs bulaşmışsa işiniz biraz daha zorlaşabilir. İlk önce yukarıda dediğiö gibi sağlam koruma sağlayabilen bir antibirüs edinin. Ardından interneti kesip ağdaki tüm bilgisyarlara derin tarama yapınız. Virüs bu yolla %95 ihtimalle düzelecektir. Olaki düzemedi, virüsün yayıldığı bilgisayara format atarsanız sorunu kökünden çözebilirsiniz.


  Ad Soyad
  Yorum