A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
Adnan, Turani
Adnan Turani

Adnan Turani

 

 

Adnan Turani

 

Adnan Turani 1925’te İstanbul’da doğmuş, lisans öğrenimini Ankara’da Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümünde yapmış.


İstanbul öğretmen Okulun'da öğrenim gördü. Bu yıllarda (1941-1944)Akademi'de akşam kurslarına katıldı.1948'de Ankara GEE Resim-İş bölümü'nü bitirdikten sonra,Avrupa
sınavını kazanarak devlet bursuyla Münih'e gönderildi. Münih Güzel Sanatlar Akademisi'nde Fransız Nagel'den, Stuttgart Akademisi'ndeHenninger veW.Baumeister'in çalışmalarından yararlandı. Daha sonra Hamburg'da 1959'a kadar H.Trökes ile çalıştı. Resim anlayışının biçimlenmesinde Trökes'in doğrudan katkısı oldu.

 

 

 

 

 Yurda döndükten sonra Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümünde  ve Hacettepe Üniversitesi Edebiyat ve Güzel Sanatlar Fakültelerinde öğretim üyesi olarak görev yaptı.

 

1970’te Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü’nde öğretin görevlisi ve Güzel Sanatlar Enstitüsü koordinatörü olmuştur. 1986 yılında Güzel Sanatlar Fakültesi Plastik Sanatlar Bölümü başkanı olan sanatçı ertesi yıl da Aynı Fakültenin Resim Bölümü başkanlığına getirilmiştir. Turani lisans ve uzmanlık eğitimini Münih, Stuttgart ve Hamburg akademilerinde yaptıktan sonra doktora derecesini Hacettepe Üniversitesi’nde “Modern Resim Sanatını Yaratan Faktörler” konulu tezi ile elde etmiştir.

Kendisi bugüne kadar Ankara, Batı Berlin, Bern, Hamburg, Hannover, Istanbul ve Tel-Aviv’de on sekiz kişisel sergi açmış, ayrıca ABD, Almanya, Bulgaristan, Fransa, Hindistan, Hollanda, Irak, İsviçre, Japonya, Mısır ve Yugoslavya’da sayısız önemli uluslararası sergi ve fuarlara iştirak etmiştir.

Onun bir sanat olarak resmin çeşitli veçhelerine dair on iki eseri vardır.

 

 

 

 

SEÇİLMİŞ ÖDÜLLER:1971'de 32.,1974'te 35.DRHS(Başarı Ödülleri)1991'de Ankara Sanat Kurumu (Yılın Sanatçısı Ödülü),1993'te SimaviVakfı (Görsel Sanatlar Ödülü).


Resim çalışmalarının yanı sıra,Türk ve dünya sanatı üzerine,bir dizi yayın gerçekleştirdi.Modern Resim Sanatının Gerçek Çehresi(1960),Sanat terimleri sözlüğü


(1964),Resim Üzerine (1964),Güzel Sanatlar Terimleri Sözlüğü (1968), Dünya Sanat Tarihi (1971),Çağdaş


Sanat Felsefesi (1974),Batı Anlayışına Dönük Türk Resim Sanatı(1978),Resımde Geometri (1979),Başlangıcından Bugüne Çağdaş Türk Resim Sanatı Tarihi(C.2,N.Berk ile, 1982),Bir dizi ve birbirini tamamlayan renk prosedürü üzerinde, aşkınlığın olanaklarını araştırmaya taşıdığı gizli doğa cevheri soyutçu analizler düzeyinde işleyip zenginleştirir. 

                                                                                                                              Bir resimden ötekine,görsellik dinamizminin boyutlarını araştırır ,boyanın renge dönüşen sınırında gezinmekten hoşlanır ,resimsel biçimin sonsuz olanaklara açık olduğu gerçeğini vurgular

 

 

 

 

Genel Bilgi

1953-59

Münih, Stuttgart, Hamburg Akademilerinde lisans ve uzmanlık öğrenimi

1959-70

Gazi Eğitim Enstitüsü resim öğretmenliği

1972-73

Doktora, Hacettepe Üniversitesi

1972

Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü koordinatörlüğü

1978

Doçentlik, Hacettepe Üniversitesi

1970-86

Hacettepe Üniversitesi Ed Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyeliği

1986-87

Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Başkanlığı

 

 

1978

Doçentlik, Hacettepe Üniversitesi

1970-86

Hacettepe Üniversitesi Ed Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyeliği

1986-87

Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Başkanlığı Ankara’da yaşıyor.