A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
Adnan, Menderes, Üniversitesi
Adnan Menderes Üniversitesi

Adnan Menderes Üniversitesi Üniversitemiz 3 Temmuz 1992 tarihli 3837 sayılı Kanunla kurulmuş olan 23 üniversiteden biri olarak 10 Kasım 1992 tarihinde rektörün atanması ile faaliyete başlamıştır. Üniversitemizin kuruluş kanununda Fen-Edebiyat, Nazilli İktisadi ve İdari Bilimler, Tıp, Veteriner, Ziraat Fakülteleri olmak üzere 5 fakülte; Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu; Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler Enstitüleri olmak üzere 3 enstitü ve Söke Meslek Yüksekokulu yer almıştır. Bu birimlerimizden Veteriner Fakültesi ile Ziraat Fakültesi 1987 yılında Dokuz Eylül Üniversitesine bağlı kurulmuş, ancak eğitim öğretime açılmamıştır. Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu ise Dokuz Eylül Üniversitesine bağlı olarak Aydın Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu adı altında eğitim öğretimini sürdürürken bağları değiştirilerek Üniversitemize bağlanmıştır.

1993-1994 Akademik yılının başlaması ile birlikte yapılanma çalışmalarına hız verilen Üniversitemizde bir yandan birimlerimiz için fiziksel mekan sağlama, diğer yandan da Üniversitemiz master planı oluşturma çalışmalarına başlanmıştır. Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu ile Fen-Edebiyat Fakültesi, Aydın"daki kendi binasında; Nazilli İktisadi ve İdari bilimler Fakültesi, tamir ve tadilatı yapılan Nazilli hükümet eski binasında; Ziraat Fakültesi, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesinde; Veteriner Fakültesi, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinde; Sağlık Bakanlığı ile YÖK arasında imzalanan protokol sonucu kurulan Aydın Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu da, Aydın Sağlık Meslek Lisesi olarak hizmet veren mekanlar içinde eğitim öğretime başlamıştır.
Kuruluş aşamasında Aydın"da ve Nazilli ilçesinde faaliyete başlayan Üniversitemiz, bugün Merkez, Çakmar, Işıklı, İsabeyli, Didim Akbük, Nazilli Sümer, Çine Süleyman Pekgüzel ve Karacasu Muzaffer Özuysal Yerleşkelerinin yanında Kuşadası, Kuyucak, Sultanhisar, Yenipazar, İncirliova, Söke ve Bozdoğan ilçelerinde olmak üzere 15 ayrı yerleşim yerinde faaliyetlerine devam etmektedir.