A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ Ekle
2015 AKP Milletvekilleri

2015 AKP Milletvekilleri

 2015 Türkiye Genel Seçimleri yapıldı ve seçim sonuçlarına göre bütün partilerin il il çıkardıkları milletvekili sayıları ve toplamda çıkardıkları milletvekili sayıları belli oldu. AKP’de 2015 seçim sonuçlarına göre Türkiye genelinde 258 tane milletvekili çıkardı.

Yaklaşık olarak 19 milyon oy alan AK Parti, 2011 seçimlerine göre büyük bir oy kaybetti ve tek başına iktidar olma şansını kaybetti.


AKP’nin Seçim Sonuçları

  • TOPLAM OY: 18.849.508
  • OY ORANI: %40,08
  • MİLLETVEKİLİ: 258

2015 seçimi illere göre kazanan partiler


AKP Milletvekili Listesi ve İsimleri - Meslekleri - Görevleri - yaptığı işler

 
S. NO. İL ADAY ADI ADAY SOYADI ADAYIN MESLEĞİ
1 İstanbul 1. Bölge İdris Güllüce İnşaat Mühendisi
2 İstanbul 1. Bölge Mihrimah Belma Satır Avukat
3 İstanbul 1. Bölge Erol Kaya Danışman
4 İstanbul 1. Bölge Ahmet Berat Çonkar
5 İstanbul 1. Bölge Osman Can
6 İstanbul 1. Bölge Berat Albayrak
7 İstanbul 1. Bölge İsmet Uçma İlahiyatçı/iktisatçı
8 İstanbul 1. Bölge Metin Külünk Mühendis
9 İstanbul 1. Bölge Ravza Kavakcı Kan
10 İstanbul 1. Bölge Erkan Kandemir Mühendis
11 İstanbul 1. Bölge Alev Dedegil Yönetici
12 İstanbul 1. Bölge Mehmet Ali Pulcu Diş Hekimi
13 İstanbul 1. Bölge Hasan Sert Mühendis
14 İstanbul 1. Bölge Hüseyin Yayman Öğretim Görevlisi
15 İstanbul 2. Bölge Volkan Bozkır Diplomat
16 İstanbul 2. Bölge Ayşe Nur Bahçekapılı Avukat
17 İstanbul 2. Bölge Ekrem Erdem Öğretmen
18 İstanbul 2. Bölge Aziz Babuşcu
19 İstanbul 2. Bölge Durmuş Ali Sarıkaya
20 İstanbul 2. Bölge Ethem Tolga Öğretim Görevlisi
21 İstanbul 2. Bölge Şirin Ünal
22 İstanbul 2. Bölge Fatma Benli Avukat
23 İstanbul 2. Bölge Hüseyin Bürge Öğretmen
24 İstanbul 2. Bölge Sevim Savaşer Öğretim Görevlisi
25 İstanbul 2. Bölge Haydar Ali Yıldız Avukat
26 İstanbul 2. Bölge Markar Eseyan Gazeteci
27 İstanbul 3. Bölge Mustafa Şentop Öğretim Görevlisi
28 İstanbul 3. Bölge Özlem Zengin Avukat
29 İstanbul 3. Bölge Feyzullah Kıyıklık Avukat-öğretmen
30 İstanbul 3. Bölge Mehmet Muş
31 İstanbul 3. Bölge Mehmet Doğan Kubat Avukat
32 İstanbul 3. Bölge Tülay Kaynarca Gazeteci
33 İstanbul 3. Bölge Abdurrahim Boynukalın
34 İstanbul 3. Bölge Harun Karaca Serbest Muhasebeci
35 İstanbul 3. Bölge Uğur Işılak Sanatçı
36 İstanbul 3. Bölge Mustafa Yeneroğlu
37 İstanbul 3. Bölge Mustafa Afşın Yazıcıoğlu
38 İstanbul 3. Bölge Mehmet Metiner Gazeteci
39 İstanbul 3. Bölge Halis Dalkılıç
40 İstanbul 3. Bölge Mahmut Övür Gazeteci
41 Ankara 1. Bölge Yalçın Akdoğan Siyaset Bilimci Yazar
42 Ankara 1. Bölge Ahmet Gündoğdu Eğitmen
43 Ankara 1. Bölge Ali İhsan Arslan Yönetici – Özel Sektör
44 Ankara 1. Bölge Jülide Sarıeroğlu Ekonomist
45 Ankara 1. Bölge Murat Alparslan Avukat
46 Ankara 1. Bölge Ertan Aydın Müşavir
47 Ankara 1. Bölge Tülay Selamoğlu Mimar
48 Ankara 2. Bölge Emrullah İşler Öğretim Üyesi
49 Ankara 2. Bölge Ahmet İyimaya Avukat
50 Ankara 2. Bölge Lütfiye Selva Çam Mühendis
51 Ankara 2. Bölge Vedat Bilgin Öğretim Üyesi
52 Ankara 2. Bölge Aydın Ünal Gazeteci/yazar
53 Ankara 2. Bölge Ayhan Yılmaz Serbest / Özel
54 Ankara 2. Bölge Mahmut Sami Mallı Avukat
55 Ankara 2. Bölge Nevzat Ceylan Yönetici – Özel Sektör
56 İzmir 1. Bölge Veysel Eroğlu Öğretim Üyesi
57 İzmir 1. Bölge Fatma Seniha Nükhet Hotar Öğretim Üyesi
58 İzmir 1. Bölge Cemil Şeboy Mimar
59 İzmir 1. Bölge Hüseyin Kocabıyık Gazeteci
60 İzmir 2. Bölge Mustafa İbrahim Turhan Özel Sektör
61 İzmir 2. Bölge Nesrin Ulema Eczacı
62 İzmir 2. Bölge Hamza Dağ Avukat
63 İzmir 2. Bölge Kerem Ali Sürekli Avukat
64 Adana Necdet Ünüvar Tıp Doktoru
65 Adana Fatma Güldemet Sarı Mimar
66 Adana Sadullah Kısacık Endüstri Mühendisi/iş Adamı
67 Adana Talip Küçükcan Öğretim Üyesi
68 Adana Mehmet Şükrü Erdinç Avukat
69 Adıyaman Ahmet Aydın Avukat
70 Adıyaman Adnan Boynukara Yüksek Müşavir
71 Adıyaman İbrahim Halil Fırat Avukat
72 Adıyaman Salih Fırat Doktor
73 Afyonkarahisar Halil Ürün Avukat
74 Afyonkarahisar Ali Özkaya Avukat
75 Afyonkarahisar Remziye Sıvacı Akademisyen
76 Amasya Mehmet Naci Bostancı Siyasetçi
77 Amasya Sait Yüce İlahiyatçı
78 Antalya Lütfi Elvan Maden Mühendisi
79 Antalya Mustafa Köse Avukat
80 Antalya Hüseyin Samani Ziraat Mühendisi
81 Antalya Gökcen Özdoğan Enç Halkla İlişkiler Uzmanı
82 Antalya Sena Nur Çelik Avukat
83 Artvin İsrafil Kışla İlahiyatçı
84 Aydın Mehmet Sadık Atay Mühendis
85 Aydın Abdurrahman Öz Avukat
86 Balıkesir Mahmut Poyrazlı Avukat
87 Balıkesir Sema Kırcı Siyasetçi
88 Balıkesir Ali Aydınlıoğlu Öğretmen
89 Bilecik Halil Eldemir Mühendis
90 Bingöl Şebnem Kocakelçi Şirket Yöneticisi
91 Bingöl Enver Fehmioğlu Öğretmen
92 Bitlis Vedat Demiröz Yeminli Mali Müşavir
93 Bolu Ali Ercoşkun İş Adamı
94 Bolu Fehmi Küpçü Avukat
95 Burdur Reşat Petek Avukat
96 Bursa Mehmet Müezzinoğlu Doktor
97 Bursa Emine Yavuz Gözgeç Avukat
98 Bursa Cemalettin Kani Torun Doktor
99 Bursa Hüseyin Şahin İş Adamı
100 Bursa İsmet Su Avukat
101 Bursa Hakan Çavuşoğlu Avukat
102 Bursa Önder Matlı İş Adamı
103 Bursa Zekeriya Birkan Avukat
104 Bursa Bennur Karaburun Tekstilci
105 Çanakkale Bülent Turan Avukat
106 Çankırı Muhammet Emin Akbaşoğlu Hukuk Müşaviri
107 Çankırı Hüseyin Filiz İş Adamı
108 Çorum Salim Uslu Sendikacı
109 Çorum Cahit Bağcı Eğitimci
110 Çorum Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt Eczacı
111 Denizli Nihat Zeybekci İşadamı
112 Denizli Mehmet Yüksel İşadamı
113 Denizli Bilal Uçar Avukat
114 Diyarbakır Cevdet Yılmaz Bürokrat
115 Edirne Şemsettin Emir İş Adamı
116 Elazığ Şuay Alpay Hakim
117 Elazığ Metin Bulut İş Adamı
118 Elazığ Serpil Bulut Tıp Doktoru
119 Erzincan Talha Erol Durmaz Doktor
120 Erzurum Efkan Ala Eski İçişleri Bakanı
121 Erzurum Adnan Yılmaz Milletvekili
122 Erzurum Zehra Taşkesenlioğlu İktisatçı
123 Erzurum İbrahim Aydemir İşadamı
124 Eskişehir Nabi Avcı Akademisyen
125 Eskişehir Salih Koca Mühendis
126 Gaziantep Mehmet Şimşek Ekonomist
127 Gaziantep Abdulhamit Gül Avukat
128 Gaziantep Şamil Tayyar Gazeteci/yazar
129 Gaziantep Canan Candemir Çelik Avukat
130 Gaziantep Abdullah Nejat Koçer İş Adamı
131 Gaziantep Mehmet Erdoğan İş Adamı
132 Giresun Turhan Alçelik Doktor
133 Giresun Adem Tatlı Veteriner
134 Gümüşhane Kemalettin Aydın Doktor
135 Hatay Adem Yeşildal Avukat
136 Hatay Orhan Karasayar Ziraat Mühendisi
137 Hatay Mehmet Öntürk İşletmeci
138 Hatay Mehmet Alğan Öğrenci
139 Hatay Hacı Bayram Türkoğlu Eczacı
140 Isparta Süreyya Sadi Bilgiç İktisatçı
141 Isparta Recep Özel Avukat
142 Mersin Mustafa Muhammet Gültak Eczacı
143 Mersin Yılmaz Tezcan Tıp Doktoru
144 Mersin Muhsin Kızılkaya Gazeteci-yazar
145 Kars Mehmet Uçum Avukat
146 Kastamonu Mustafa Gökhan Gülşen Eczacı
147 Kastamonu Metin Çelik Avukat
148 Kayseri Mehmet Özhaseki Avukat
149 Kayseri Ahmet Doğan Akademisyen
150 Kayseri Yaşar Karayel Milletvekili
151 Kayseri Kemal Tekden Doktor
152 Kayseri Havva Talay Çalış Doktor
153 Kırklareli Hamdi Irmak Üst Düzey Yönetici
154 Kırşehir Salih Çetinkaya Avukat
155 Kocaeli Fikri Işık Eğitimci Ve İş Adamı
156 Kocaeli Radiye Sezer Katırcıoğlu Kamu Yönetimi Ve Siyaset Bilimi Uzmanı
157 Kocaeli Zeki Aygün Elektrik Mühendisi
158 Kocaeli İlyas Şeker Harita Ve Kadastro Yüksek Mühendisi
159 Kocaeli Mehmet Akif Yılmaz Eğitimci
160 Kocaeli Cemalettin Kaflı Avukat
161 Konya Ahmet Davutoğlu Öğretim Üyesi
162 Konya Mustafa Baloğlu Doktor
163 Konya Hüsnüye Erdoğan Doktor
164 Konya Ziya Altunyaldız Hukukçu
165 Konya Muhammet Uğur Kaleli İş Adamı
166 Konya Leyla Şahin Usta Doktor
167 Konya Mehmet Babaoğlu Ziraat Mühendisi
168 Konya Abdullah Ağralı Doktor
169 Konya Halil Etyemez Eğitimci
170 Konya Rüveyde Gülseren Işık
171 Konya Hacı Ahmet Özdemir İlahiyatçı
172 Kütahya Mustafa Şükrü Nazlı Mühendis
173 Kütahya Vural Kavuncu Akademisyen
174 Kütahya İshak Gazel Avukat
175 Malatya Öznur Çalık Eczacı
176 Malatya Taha Özhan Başbakan Başmüşaviri
177 Malatya Mustafa Şahin Eğitimci
178 Malatya Nurettin Yaşar Avukat
179 Malatya Bülent Tüfenkci Avukat
180 Manisa Recai Berber Mali Müşavir
181 Manisa Uğur Aydemir Mali Müşavir
182 Manisa Selçuk Özdağ Öğretim Üyesi
183 Manisa Murat Baybatur Özel Sektör
184 Kahramanmaraş Mahir Ünal Eğitimci
185 Kahramanmaraş Nursel Reyhanlıoğlu Eczacı
186 Kahramanmaraş Veysi Kaynak Hukukçu
187 Kahramanmaraş Sevde Bayazıt Kaçar Halkla İlişkiler
188 Kahramanmaraş Mehmet Uğur Dilipak Jeoloji Mühendis
189 Kahramanmaraş Mehmet İlker Çitil Doktor
190 Mardin Orhan Miroğlu Araştırmacı-yazar
191 Muğla Hasan Özyer Elektrik Mühendisi
192 Muğla Hasan Kökten İnşaat Mühendisi
193 Muş Mehmet Emin Şimşek Mühendis
194 Nevşehir Mustafa Açıkgöz Eczacı
195 Nevşehir Murat Göktürk Avukat
196 Niğde Alpaslan Kavaklıoğlu Milletvekili
197 Niğde Erdoğan Özegen İş Adamı
198 Ordu Numan Kurtulmuş Siyasetçi
199 Ordu Oktay Çanak Avukat
200 Ordu İhsan Şener Bürokrat
201 Rize Hasan Karal Memur
202 Rize Hikmet Ayar Mali Müşavir
203 Rize Osman Aşkın Bak Mühendis
204 Sakarya Ayşenur İslam Öğretim Üyesi
205 Sakarya Mustafa İsen Akademisyen, Bürokrat
206 Sakarya Ali İhsan Yavuz Avukat
207 Sakarya Recep Uncuoğlu İş Adamı
208 Sakarya Ali İnci İş Adamı, Eski Belediye Başkanı
209 Samsun Akif Çağatay Kılıç Siyaset Bilimci
210 Samsun Ahmet Demircan Cerrah
211 Samsun Fuat Köktaş İşadamı
212 Samsun Çiğdem Karaaslan Mimar
213 Samsun Hasan Basri Kurt Siyaset Bilimci
214 Samsun Kamuran Özden Bürokrat
215 Siirt Yasin Aktay Akademisyen
216 Sinop Cengiz Tokmak Siyasetçi
217 Sivas İsmet Yılmaz Hukuçu
218 Sivas Hilmi Bilgin Avukat
219 Sivas Selim Dursun İş Adamı
220 Tekirdağ Mustafa Yel Vali Yardımcısı
221 Tekirdağ Ayşe Doğan Diş Hekimi
222 Tokat Coşkun Çakır Akademisyen
223 Tokat Celil Göçer Doktor
224 Tokat Fatma Gaye Güler Gazeteci
225 Trabzon Süleyman Soylu Siyasetçi
226 Trabzon Muhammet Balta Mühendis
227 Trabzon Ayşe Sula Köseoğlu Avukat
228 Trabzon Adnan Günnar Doktor
229 Şanlıurfa Nureddin Nebati Siyaset Bilimci
230 Şanlıurfa Mehmet Kasım Gülpınar Siyaset Danışmanı
231 Şanlıurfa Seyit Eyyüpoğlu Ticaret
232 Şanlıurfa Mazhar Bağlı Sosyolog
233 Şanlıurfa Halil Özcan Eğitimci
234 Şanlıurfa Hamide Sürücü Eğitimci
235 Şanlıurfa Ahmet Eşref Fakıbaba Doktor
236 Uşak Mehmet Altay Avukat
237 Van Burhan Kayatürk Elektronik Mühendisi Ve İş Adamı
238 Yozgat Abdulkadir Akgül İşletmeci
239 Yozgat Ertuğrul Soysal Doktor
240 Yozgat Yusuf Başer Avukat
241 Zonguldak Hüseyin Özbakır Cumhuriyet Başsavcısı
242 Zonguldak Faruk Çaturoğlu Mali Müşavir
243 Aksaray İlknur İnceöz Avukat
244 Aksaray Nevzat Palta Makina Mühendisliği
245 Bayburt Naci Ağbal Müsteşar
246 Karaman Recep Konuk İş Adamı
247 Karaman Recep Şeker Doktor
248 Kırıkkale Oğuz Kağan Köksal Eski Vali
249 Kırıkkale Ramazan Can Avukat
250 Bartın Yılmaz Tunç Avukat
251 Ardahan Orhan Atalay Öğretim Üyesi
252 Yalova Fikri Demirel İş Adamı
253 Karabük Osman Kahveci Mühendis
254 Kilis Reşit Polat Eczacı
255 Osmaniye Suat Önal Makine Mühendisi-iktisatçı
256 Osmaniye Mücahit Durmuşoğlu Tbmm Başkanı Özel Kalem Müdürü
257 Düzce Faruk Özlü Makine Mühendisi
258 Düzce Fevai Arslan İş Adamı
259 Düzce Ayşe Keşir Gazeteci