A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
17, Ağustos, 1999, Depreminde, Gölcükte, sualtı, ekiplerinin, arama, çalışmaları, Ümit, Sakmar
17 Ağustos 1999 Depreminde Gölcükte sualtı ekiplerinin arama çalışmaları-Ümit Sakmar

17 Ağustos 1999 Depreminde Gölcükte sualtı ekiplerinin arama çalışmaları-Ümit Sakmar

17 AĞUSTOS 1999 DEPREMİNDE GÖLCÜKTE SUALTI ARAMA ÇALIŞMALARI

HAZIRLAYAN-ÜMİT SAKMAR

Konu : Marmara Bölgesi’nde meydana gelen deprem dolayısıyla Gölcük Kavaklı sahil şeridinde suya gömülen binalara sualtından giriş imkanı olup olmadığını belirlemek ve sahil şeridinde içindekilerle beraber sualtında kaybolan polis minübüsünün aranması operasyonu
            17 Ağustos 1999 günü sabaha karşı 03.02 de Marmara Bölgesi’nde meydana gelen 7.4 Richter ölçekli deprem sonrasında bölgeden gelen haberlerden sağlıklı bir bilgi alınamamıştır ancak akşam saat 22.00 dolaylarında Gölcük-Kavaklı sahil kesiminin denize battığı ihbarları kulübümüze ulaştığı andan itibaren hemen bir kriz organizasyonu yapılarak Balıkadamlar Spor Kulübü Yönetim Kurulu üyesi ve sualtı sorumlusu 3 yıldız eğitmen İnkılâp Obruk başkanlığında 17 dalgıç, her türlü dalış malzemesi, üç günlük yeterli yiyecek ve ilkyardım malzemeleri ile techiz edilerek yine kulübümüz üyesi profesyonel dalgıç firması sahibi Enez Ediz’in hizmetimize tahsis ettiği 20 m boyunda dalgıç teknesi Detek-1 ile 18 Ağustos Çarşamba sabahı saat 05.00 de Caddebostan sahilinde bulunan BSK-Sahil Cankurtarma tesisleri iskelesinden yola çıkılmıştır. Tuzla’da yakıt ve su ikmali yapan gemi saat 13.00 de Gölcük Poyraz askeri liman tesisleri önüne gelerek askeri dubalara bağlanmıştır. Karaya irtibat için çıkarılan ekibin yaptığı temaslar sonucu Kavaklı sahil şeridinde suya gömülen binaların sualtında kalan kısmından binalara giriş olup olmadığı, batan ana cadde üzerinde kalan araçlarda sıkışmış cesetlerin bulunup bulunmadığı konusunda sualtı çalışmaları yapılması gerektiği belirlenmiştir.            İkişer dalgıçtan ibaret 6 ekip yine bir kulüp üyemiz ve eğitmenimiz Recep Dönmez tarafından bu görev için kullanılmak üzere bize verilen ve gemimize bağlanarak çekilen bir sürat motoru ile sahildeki binaların önlerinde denize bırakılmıştır. Dalışlar hava karardıktan sonrada durdurulmamış ve 18-19-20 Ağustos tarihlerinde üç gün boyunca sahilde dalış yapılmıştır.

            NETİCE : Evlerin sualtında kalan kısımlarının tamamen çöktüğü, binalara sualtından girme imkanı olmadığı anlaşılmış, sualtında bulunan bir minübüsün boş bir sivil araç olduğu görülmüş, kaldırım ve sahil yolunun içine bazı yerlerde bir araç girecek şekilde yarıldığı belirlenmiştir. Sualtında görüş mesafesi maximum 1 metre civarında olduğundan sık sık dalgıçlarımız sualtında engellere çarparak takılışlardır. Bu engeller ; ağaçlar, parmaklıklar, telefon ve elektrik kabloları, su boruları ve elektrik direkleridir. Gölcük Emniyet Müdürlüğünce kayıp olduğu bildirilen polis minübüsü de bulunamamıştır.

            Su üzerinde Tüpraş rafineri yangınında tanklardan akan nafta ve diğer petrol ürünleri ile yangın söndürme uçaklarının attığı kimyasal söndürücüler tamamen yüzeyi kaplamış olduğundan su içerisine güneş ışıklarının girememesi, tüm Gölcük kanalizasyon şebekesinin deprem esnasında patlayarak sahile yayılması, biyolojik ve kimyasal bir kirlilik yaratmıştır. Bu kirlilik dalgıçlar için büyük bir tehlike yaratmaktadır. Bu şekildeki riskli sulara özel donanım ile dalınması gerektiği, tam yüz maskeleri ve tam kuru vulkanize kauçuk dalış elbiseleri ile kapalı birinci kademe regülatör kullanılmadan dalınamayacağı bilinmesine rağmen olağanüstü felaket şartları nedeniyle bu dalışlar standart sportif malzemeler kullanılarak yapılmıştır.

Bu günden sonra poyraz rüzgarının etkisi ile körfezde oluşan doğu akıntıları İzmit sahillerinde biriken kanalizasyon atıkları ve kimyasal maddeleri de Gölcük önlerine getireceğinden körfez içerisinde yapılacak dalışlarda kapalı 1. kademeli regülatör, tam yüz maskesi ve tam kuru dalış elbiseleri ve eldivenler kullanılarak dalış yapılmalı, satha çıkan dalgıçlar maskeleri dahil hiçbir teçhizatlarını üzerlerinden çıkarmadan antiseptik solüsyonlar ve kimyasal maddeleri nötrleştiriciler ile yıkanmalıdırlar. Ayrıca bölgede risk sıralamasında en başta olan bulaşıcı hastalıklara karşı aşı ve antibiyotiklerle korunma sağlanmalıdır.

            Esasen bu günden sonra yapılacak dalışlar profesyonel dalışlar olup sualtındaki enkazın kaldırılmasına yönelik su üstü yüzer vinç destekli çalışmalar olacaktır. Bu çalışmaların sportif dalıcılar tarafından yürütülmesinde can güvenliğini sağlamak son derecede güçtür.
 
            Bilgilerinize sunarım.

 

                                                                                                      Saygılarımla

                                                                                                       Ümit Sakmar

                                                                                              Teknik Komite Başkanı

                                                                                      Balıkadamlar Spor Kulübü Derneği

                                                                                               Caddebostan-İstanbul

 

 

 


 


  Ad Soyad
  Yorum