A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
100, dolarlık, dizüstü, Türkiye’de
100 dolarlık dizüstü Türkiye’de

100 dolarlık dizüstü Türkiye’de


Amerikan "Her Çocuğa Bir Dizüstü" (OLPC) organizasyonunun Üçüncü Dünya ülkelerinde yaşayan çocukları hedef alacak şekilde geliştirdiği XO dizüstü bilgisayarlar, dünden itibaren Amazon.com aracılığıyla Türkiye"den de müşterilere satılmaya başlandı.

Nicholas Negroponte"nin kurduğu OLPC"nin projeyi geliştirirken amacı, 100 dolara satılabilecek bir dizüstü bilgisayarı Üçüncü Dünya ülkelerindeki yoksul çocuklara hükümetlerin yapacağı yardımlarla dağıtmaktı. Ancak hesaplar umulanın çok üzerinde çıktı. Bilgisayar dün 27 AB ülkesinin yanı sıra İsviçre, Rusya ve Türkiye için 399 dolardan satışa sunuldu.

Bu rakam tek bir bilgisayarın fiyatı değil. Bilgisayarı satın alan kişi, aslında diğeri yoksul bir çocuğa verilmek üzere iki bilgisayar alıyor. Bu programın adı da "Bir Vermek İçin, Bir Al."

Geçen yıl kasım ayında ABD"de satışa çıkarılan XO"dan bugüne dek bu ülkede 170 bin adet satıldı.
100 dolara maledilmesi planlanan XO"nun maliyeti 188 dolar olmuştu. Aslında satış rakamları bugüne dek beklenenin altında kaldı. Dünyada 600 bin XO satılabildi ki, bunun nedeni olarak projede yer alacaklarını söyleyip vazgeçen ülkelerin tutumu gösteriliyor. XO"nun AB ülkelerine ve Türkiye"ye geç gelmesinin nedeniyse teslimat konusunda yaşanan sıkıntılardı.

Üçüncü Dünya hedeflenerek üretilen XO"lar en zorlu doğa koşullarında kullanılmak üzere tasarlandı.